16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

10 nga qytetet e vogla më të bukura të Europës!

Duhen Lexuar

Zemra e Europës gjendet shpesh në qytetet e saj të vogla, jo vetëm në kryeqytetet e saj plot gjallëri. Nga ishujt e Mesdheut te komplekset e kështjellave bohemiane dhe nga zemra e Transilvanisë deri te kodrat e Cotswolds të Anglisë, këto dhjetë gurë të çmuar dëshmojnë se i vogël mund të jetë i bukur.

Český Krumlov, Republika Çeke

Qyteti i vjetër i listuar në UNESCO në Boheminë Jugore ka arkitekturë të ruajtur mirë, kopshte elegante dhe një nga komplekset më të mëdha të kështjellave mesjetare në Europën Qendrore. Kalaja, e cila daton nga shekulli i 13-të, ka një përzierje të elementeve gotike, rilindjes dhe barok dhe një kullë kambanore me pamje panoramike të qytetit.

Ericeira, Portugali

Ky fshat peshkatarësh i dikurshëm i fjetur në Portugalinë perëndimore është një nga vetëm dy Rezervat Botërore të Surfing në Europë, falë dhjetëra plazheve të tij me kushte të mira dhe instruktorëve kampionë. Por edhe për ata që preferojnë t’i mbajnë këmbët e tyre të thata, ajo ka shumë për të ofruar, duke përfshirë arkitekturën simpatike, një shumëllojshmëri restorantesh të shkëlqyera dhe një komunitet në rritje të krijuesve ndërkombëtarë.

Bolsena, Itali

Ky qytet në rajonin Viterbo të Lazios veriore ka shumë nga bukuritë e Toskanës, por më pak nga turmat. Ka një qytet të vjetër të ruajtur mirë dhe kisha, pallate dhe sheshe mbresëlënëse, dhe aty pranë Liqeni Bolsena është liqeni më i madh vullkanik në Europë, i mirë për not dhe një furnizim të qëndrueshëm me peshq të ujërave të ëmbla.

Salla në Tirol, Austri

Siç sugjeron emri Hall in Tirol është një qytet në Alpet Tirole pranë Innsbruck me një qendër mesjetare të restauruar bukur (duke e bërë atë qytetin më të madh të vjetër në Tirol), një kështjellë madhështore dhe fabrika e emetuesve të parave e parë në botë. Kalendari i tij kulturor përfshin festime tipike si tregu i Krishtlindjeve dhe festivali i Pashkëve, si dhe ato më pak tipike si udhëtimet festive të bagëtive në Festivalin e Radish.

Ronda, Spanjë

E pamundur dhe dramatike, qyteti andaluzian i Ronda është i vendosur në të dyja anët e një gryke të thellë. “Qyteti i ri” daton pjesërisht nga shekulli i 15-të, ndërsa qyteti i vjetër kthehet në sundimin maure. Puente Nuevo, ura e gurit që lidh të dy anët është një vepër inxhinierike dhe muzeu i kthyer në rrafsh me dem të shekullit të 18-të ofron një vështrim në një nga traditat e Spanjës.

Stará Ľubovňa, Sllovaki

Me një histori që daton nga viti 1292, qyteti buzë lumit i Stará Ľubovňa tërheq turistët me përzierjen e tij të historisë, kulturës dhe natyrës—zona është e mirë për shëtitje dhe rekreacion të tjerë në fshat. Programimi kulturor përfshin Ditët e Kalasë të mbajtura në Kështjellën mbresëlënëse Ľubovňa, një festival i zjarreve të mesit të verës dhe Festivalin e Saint Hubert, i cili mbahet në një muze në ajër të hapur dhe përfshin prezantimin e thirrjeve të drerit dhe bekimet e kafshëve.

Cochem, Gjermani

Qyteti i Cochem në Rhineland, buzë lumit, magjeps me ndërtesat e tij shumëngjyrëshe buzë ujore dhe Reichburg Cochem mbresëlënës të shekullit të 11-të, një kështjellë mesjetare që ka pamje të shkëlqyera mbi vreshtat e Luginës së Moselës. (Ka gjithashtu verë të shkëlqyer lokale.) Është veçanërisht e bukur në vjeshtë, kur pemët në shpatin e kodrës kthehen në një lara-lara ngjyrash.

Bibury, Angli

Një nga fshatrat më të bukur në Britani, Bibury nxjerr hijeshinë e Cotswolds. Është një vend me shtëpi të vjetra prej guri dhe gardhe të gjelbërta dhe lëndina. Vilat e endësve të shekullit të 17-të në Arlington Row janë disa nga shtëpitë më të fotografuara në vend dhe qyteti është plot me pub-e atmosferike, të shkollës së vjetër si Catherine Wheel, e cila daton nga shekulli i 15-të.

Sibiu, Rumani

Një ish-kryeqytet europian i kulturës, qyteti transilvanian i Sibiut është i njohur për arkitekturën e tij gjermanike në qytetin e vjetër, një trashëgimi e kolonëve saksonë të shekullit të 12-të. Muret mesjetare, kullat dhe sheshet e qendrës historike të listuar në UNESCO janë të ruajtura mirë. Një tërheqje kryesore është Ura prej gize e Gënjeshtrave, e quajtur kështu për shkak të legjendave që e rrethojnë – duke përfshirë atë që thotë se shpesh kalohej nga të dashuruarit që i bënin premtime madhështore njëri-tjetrit dhe më pas u hodhën poshtë kur ato premtime rezultuan të pavërteta.

Reine, Norvegji

Nuk shkon shumë më në veri se Reine, një komunë në ishullin Moskenesøya në arkipelagun Lofoten mbi Rrethin Arktik. Ishulli është një vend ideal për të parë dritat veriore ose për të thithur diellin e mesnatës. Është gjithashtu diçka tjetër që është gjithnjë e më e rrallë këto ditë, një fshat i vërtetë peshkimi, megjithëse është vendosur në fjorde piktoreske që janë paraqitur në revista dhe reklama në të gjithë botën.

Bonifacio, Francë

Në skajin jugor të ishullit francez të Korsikës. Bonifacio është i njohur për marinën e tij të gjallë dhe kështjellën mesjetare në majë të shkëmbit. Bastion de l’Etendard i shekullit të 13-të strehon një muze me ekspozita rreth historisë së qytetit, dhe aty pranë, Ishujt e pabanuar Lavezzi janë një rezervë natyrore me gurë graniti dhe plazhe me rërë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications