16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Bie interesi i qytetarëve për pension të parakohshëm – Eksperti Hoxha: Reduktohet me 0.6% në muaj masa e përfitimit

Duhen Lexuar

Interesi i qytetarëve për të dalë në pension të parakohshëm, sipas ekspertit të Sigurimeve Shoqërore Kujtim Hoxha ka rënë ndjeshëm në vitet e fundit.

Nga studio e emisionit “Box to Box” Hoxha ndan edhe arsyet për këtë, duke venë theksin tek kushtet që kërkohen dhe mënyra sesi funksionon kjo skemë e cila çon në reduktim të masës së përfitimit deri në 21.6 për qind për tre vite.

Ligji përcakton që “personat e siguruar kanë të drejtë për pension pleqërie të reduktuar, deri tre vjet para mbushjes së moshës së daljes në pension kur:

  • kanë plotësuar vitet e sigurimit që aktualisht është 38 vite e 4 muaj;
  • nuk kryejnë veprimtari ekonomike si të punësuar, punëdhënës ose të vetëpunësuar.

Pensioni i reduktuar është pjesë e pensionit të plotë dhe mbetet i reduktuar gjatë gjithë kohës së përfitimit. Ky pension, theksohet më tej në ligj, llogaritet duke zbritur nga pensioni i plotë shumën që del nga shumëzimi i numrit të muajve të përfitimit të pensionit, para mbushjes së moshës, me koeficientin mujor të reduktimit. Koeficienti i reduktimit të pensionit të plotë të pleqërisë, është 0,6 për qind në muaj.

Ada Hazizolli/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications