29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Cili miliarder zotëron më shumë toka në SHBA? Jo, nuk është Bill Gates!

Duhen Lexuar

Në fillim të këtij viti, në maj, u bënë pretendime se bashkëthemeluesi i Microsoft Corp Bill Gates zotëronte shumicën e tokës bujqësore të Amerikës.

Ndërsa kjo nuk është aspak e vërtetë, me miliarderin që disponon gati 270,000 hektarë tokë bujqësore në të gjithë vendin, krahasuar me 900 milionë hektarë fermë totale, një miliarder tjetër zotëron privatisht 2.2 milionë hektarë, duke e bërë atë pronarin më të madh të tokës në SHBA.

John Malone, ish-CEO i Tele-Communications Inc., të cilin AT&T Inc. e bleu për më shumë se 50 miliardë dollarë në 1999, ka një shumëllojshmëri biznesesh fermash dhe pasurish të paluajtshme, kryesisht në Maine, New Mexico, Kolorado dhe Wyoming.

Me vlerë 9.6 miliardë dollarë, Malone, një veteran i medias, tha se e bleu tokën sepse “të tjerë nuk po e bëjnë më”. Ai gjithashtu zotëron tre hotele në Dublin, Irlandë dhe një të katërt në Limerick.

Kryetari aktual i Liberty Media Corp mori vendimin për të vënë në tokë pasurinë e tij prej miliarda dollarësh pasi kaloi një verë duke punuar në një fermë familjare në Pensilvani.

Bell Ranch në Nju Meksiko, një fushë prej 290,100 hektarësh, e mbushur me kanione gurësh, livadhe dhe një mal të veçantë në formë kambane, ishte një nga blerjet e tij të para të rëndësishme. Përveç kësaj, Fermat Bridlewood të Floridës janë një pasuri e rëndësishme.

Ai tani mban titullin e pronarit më të madh në SHBA, duke ia kaluar Ted Turner, me një total prej 2.2 milionë hektarësh të mbjella, prona në ferma dhe tokë pyjore.

Malone vuri në dukje se ruajtja ishte motivimi i tij kryesor për blerjen e tokës dhe ai synon të blejë më shumë. Ai tha se pronat e tij shërbejnë si një burim i besueshëm të ardhurash dhe një mbrojtje solide ndaj inflacionit.

“Ruajtja e tokave është e rëndësishme,” tha miliarderi. “Ishte një virus që e mora nga Ted Turner.” Ai vazhdoi, “pjesa pyjore e saj në verilindje është një biznes mjaft i mirë, me kthim shumë të ulët të kapitalit, por shumë i qëndrueshëm dhe i përdorshëm,” tha Malone. “Dhe ne mendojmë se do të sigurojë mbrojtje të mirë të inflacionit në afat të gjatë. Ky është në thelb motivimi atje. Thjesht dukej si një gjë e mirë për të bërë.”


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications