16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

“Dyndje” eurosh në banka, rekordet falë remitancave, turizmit dhe kursit të këmbimit

Duhen Lexuar

Muaji gusht regjistroi rekord në depozitat në valutë në bankat shqiptare, teksa  arritën një vlerë totale në 7.1 miliardë euro. Sipas Bankës së Shqipërisë stoku i kursimeve në euro u rrit me 4.2% në këtë periudhë të vitit, nga 6.8 miliardë euro në muajin korrik.

Prurjet e emigrantëve, të ardhurat nga turizmi por dhe përftimet nga luhatjet e kursit të këmbimit, rritën flukset valutore në tregun financiar vendas, veçanërisht ato në monedhën e përbashkët evropiane.

Në të kundërt kursimet në monedhën vendase kanë vijuar tendencën tkurrëse. Në fund të muajit gusht, stoku i depozitave në lekë zbriti në 540 miliardë lekë, me një rënie prej 0.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ose 5 miliardë lekë më pak. Pavarësisht kësaj rënie, të shumtë janë ata qytetarë që preferojnë t’i mbajnë kursimet e tyre në lekë.

Të ndalur tek bizneset gjatë tremujorit të dyte është shënuar një përmirësim më i fortë i depozitave të tyre krahasuar me ato të individëve, duke reflektuar kështu gjendjen e mirë të likuiditetit dhe në përgjithësi përmirësimin e gjendjes financiare të tyre.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications