30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Kur Unë Komunikoj nga Mariola Alia

Duhen Lexuar

Eshte e shtune.Vendos te dal ne club.Vesh nje fund  te shkurter dhe nje bluze me dekolte te hapur. Bej grimin dhe marr nje taksi ne telefon.Per pak minuta zbres dhe BUM! Ketu nis gjithcka…

Hipi ne ashensor.Aty rastis me nje cift te moshes se trete.Po e kuptoja qe ne shikimin e tyre qe nuk po e pranonin dot ate minifund.E si do te ndodhte ndryshe.Flet zonja:

U prish dynjaja burre,ishalla nuk na behen mbesat keshtu!.Zoteria tund koken me deshperim sikur botes ti kishte ardhur fundi.Nuk mund ta mohoj qe ky reagim me ndikoi sadopak.Dal nga pallati por tani me nje ndjesi qe as vet nuk po e kuptoj.

Duke shkuar per te taksia po pyesja veten;Cfare bera? , Jam gabim une apo ata?! Epo nejse thash.Keshtu e kalova disi ate ndjesi.

Hipi ne taksi.Them adresen dhe vazhdojme.Vec kur degjoj taksistin te thote:Ka pas lezet ne kohen tone.Vajza te thjeshta,pa llac ne fytyre e as te dala lakuriqe.Tani ke frike cfare do te te sjelli djali ne shtepi.

Te them te drejten po ndihesha keq.Duket sikur e tha terthorazi apo ne pergjithesi por JO.Arsyeja isha une.Mendova se e kalova  ndjesine e ashensorit por taksisiti jo vetem qe ma rikujtoi por edhe ma shtoi.

Nuk mbaroi me kaq!…

Takohem me kusherirat.Njera prej tyre me pa shtrembert dhe me thot:Ku shkon me kete fund?,Per cfare kemi dal ne?.Per tu argetuar ia ktheva, cfare problem ke ti dhe gjithe te tjeret?. Mire brezi I moshes se trete I thashe por edhe ti?! Atyre po iu pershtatemi ne meqe ata s’po e kuptojne dhe pranojne dot gjeneraten tone,por jo dhe ti.Marredheniet nuk duhet te funksionojne keshtu,duke gjykuar e sidomos nga veshja apo pamja e jashtme.Per mua eshte  e paparanueshme se si njerezit e moshes time te kene keto perceptime per gjeneraten e tyre e per pasoje veten e tyre,ashtu si pa kuptuar.Brezat qe do te vijne do te jene akoma me te prirur rreth kurimit dhe kujdesit per veten.I thash:Me fal por cfare mund te besh ti me femijet e tu me kete mendje qe ke?

Po me shikonte me sy fajtori. Shpresoj qe ajo mos ta mendoj me si nje shthurje nje minifund.Shpresoj te reflektoje.Sic une lendohem nga te tilla gjera mund te jene me qindra,mijera persona atje jashte te tille si une.Keto merzitje te vogla ne dukje ,kane pasoja nga me te ndryshmet.Prandaj e dashur kusherira ime meso te mos paragjykosh me asgje dhe asnje dhe te pranosh realitetin ashtu sic eshte.

Mariola Alia
Programi i Studimit: Komunikim Dhe Marrëdhënie Me Publikun.
Universiteti Mesdhetar i Shqiperise

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications