16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Kursim nga eficienca e energjisë – Dobjani: Reduktohet fatura për familjarët dhe bizneset, kthim i shkurtër i investimit

Duhen Lexuar

Teksa disa udhëzime mbi detyrimet për kursimin e energjisë kanë hyrë në fuqi ditët e fundit, ekspertët flasin për përfitimet që sjell aplikimi i masave të eficiencës së energjisë në ndërtesa në reduktimin e faturës së energjisë elektrike, si për konsumatorët familjarë, ashtu edhe për bizneset.

Sipas Dobjanit, vlera e investimit varion në varësi të sipërfaqes dhe tipologjisë së banesës.

Gjithsesi, të dhënat tregojnë se kjo vlerë investimi kthehet në një kohë të shkurtër për shkak të reduktimit të faturës së energjisë elektrike.

Sipas Dobjanit, tashmë shumë institucione shtetërore po ndjekin praktika në aplikimin e masave të eficiencës së energjisë në godinat ekzistuese, ndërkohë që këto modele në të ardhmen do të duhet të ndiqen edhe nga institucione të tjerë. Ndërkaq, përveç termoizolimit, masat e eficiencës së energjisë në ndërtesa përfshijnë edhe vendosjen e dritareve me dopio xham, zëvendësimin e ndriçimit me llamba led, blerjen e pajisjeve me klas të ulët energjie, etj.

Ola Mitre /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications