30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Ky vend është 99% oqean dhe vetëm 1% tokë. Një ekspeditë e re synon të zbulojë misteret e thellësive të saj!

Duhen Lexuar

Mendoni “Maldivet” dhe imazhet e para që vijnë në mendje për shumë njerëz janë rreshtat e vilave luksoze mbi ujë që dalin nga doke të gjata prej druri, ose plazhe të mrekullueshme të rrethuara nga rëra mahnitëse e bardhë.

Por pavarësisht se Maldivet janë një nga vendet më të lakmuara në botë për pushime, për të mos përmendur një destinacion ëndrrash për zhytësit, shkencëtarët thonë se ka ende shumë për të mësuar për ekosistemet e saj nënujore.

Tani, qeveria e vendit dhe instituti i kërkimeve detare në Mbretërinë e Bashkuar Nekton janë bashkuar për të zbuluar disa nga ato mistere duke nisur një ekspeditë ambicioze në ujërat e paeksploruara të vendit.

Misioni Nekton Maldives, i cili nis më 4 shtator dhe përfshin ekipe shkencëtarësh nga Maldivet dhe jashtë saj, planifikon të kryejë kërkime të gjera nën 30 metra duke përdorur dy zhytës të teknologjisë së lartë, njëra prej të cilave mund të shkojë deri në 1000 metra thellësi.

Qëllimi është të ndihmohet vendi të menaxhojnë ndikimin e krizës globale të klimës. Instituti thotë se 10 shkencëtarë detarë nga Maldivet janë përzgjedhur si “Aquanautët e Maldives” të parë që kryejnë mbi 30 zbritjet e para në zhytje për të eksploruar thellësitë e vendit. Zbritja e parë do të drejtohet nga një ekip akuanautësh vetëm për femra.

Pra, çfarë ka të bëjë e gjithë kjo me turizmin në Maldive?

Vendi përbëhet nga 26 atole të mbushura me mbi 1000 ishuj të pushtuar nga dhjetëra vendpushime, të gjitha të shtrira mbi 90,000 kilometra katrorë. Sipas Bankës Botërore, Maldivet pritën mbi 1.3 milionë turistë në vitin 2021, rreth 80% e niveleve të vitit 2019. Turizmi përbën rreth 28% të PBB-së së tij.

Dokumentimi i gjendjes së ujërave të vendit mund të mbështesë zhvillimin e qëndrueshëm të turizmit, thotë një konferencë e Nekton mbi misionin: “Shëndeti i shkëmbinjve nënujorë është thelbësor për dy sektorët më të mëdhenj të ekonomisë së Maldiveve, turizmin dhe peshkimin. Përveç përfitimit ekonomik, koralet e tij në shkëmbinjtë nënujorë ofrojnë, ato janë linja e parë e mbrojtjes kundër dallgëve dhe stuhive, të cilat po bëhen më të shpeshta dhe intensive”.

Mbrojtja e specieve të kafshëve që jetojnë atje është gjithashtu jetike, pasi “rezulton në një oqean më të shëndetshëm, duke mbështetur peshkimin e qëndrueshëm dhe një rritje të turizmit”, thuhet në konferencën e misionit, i cili vë në dukje se vetëm turizmi me rajat manta (lloj peshku i gjerë) gjeneron rreth 15 milionë dollarë në vit në të ardhura.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications