30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Mastodon i merr përdoruesit Twitter – Çfarë është rrjeti social që po i bën konkurrencë platformës së Musk?

Duhen Lexuar

Vendosja e Elon Musk në krye të Twitter po shkakton shumë pasoja për platformën. Mes tyre, një nga të parat ishte pushimi nga puna në masë i nënpunësve që preku dhjetëra e dhjetëra persona, si dhe vendimi për të bëtë Twitter Blu me pagesë.

Por pasoja që mund të bëhet dhe më e dukshme në të ardhmen e afërt është largimi i shumë përdoruesve nga platforma, drejt rrjeteve social më etike si për shembull Mastodon. Ky rrjet social ka regjistruar një rritje prej 18 mijë përdoruesish të rinj. Bëhet fjalë për shifra që do të analizohen sërish, por që synojnë të rriten shumë shpejt.

Në përshkrimin e publikuar nga vetë platforma, Mastodon vetëcilësohet si rrjet më i madh i mikro blogging, me burime të hapura dhe e decentralizuar. E vetmja në botë e këtij lloji. Në terma më të thjeshtë është një Twitter që vetëmenaxhohet nga vetë përdoruesit.

Rrjeti social ndër të tjera është krijuar thjesht si një alternativë ndaj Twitter, nuk ka reklama dhe linja nuk manipulohet nga algoritme por është në rend kronologjik.

Mastodon, ndryshe nga cfarë ndodh në Twitter, është i përbërë nga më shumë server-a apo platforma, secila prej tyre i nënshtrohet rregullave shumë të qarta. Për shembull në platformën në gjuhën italiane ndalohet qartë apologjia për fashizmin.

Dicka mbetet pothuajse e njëjtë në të dy platformat: kufiri i karaktereve të përdorur është 500.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications