29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Pensionet private, merr ok nga “Ekonomia” projektligji që e bën skemën me tre kolona

Duhen Lexuar

Projektligji për pensionet private ka marrë “dritën jeshile” edhe në Komisionin për Ekonominë dhe Financat.

Nisma ligjore e hartuar nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare  synon që t’i shtojë një kolonë të tretë sistemit aktual. Nga vetëm shtetëror dhe privat, skema do të përmbajë edhe pensionin e detyruar, një kombinim mes shtetit dhe privatit.

Sipas parashikimeve në relacionin e projekt-ligjit, kjo do të thotë që një shqiptar në marrëdhënie pune, mund të marrë tre pagesa.

Përveç sigurimeve shoqërore të mbuluara nga punëdhënësi, ai paguan gjysmën e kuotës së parave të përcaktuar në skemën e pensionit privat të detyruar, përfshirë edhe sistemin vullnetar, në moshën e daljes në pension.

PENSIONET 1280x720

Pensionet private vullnetare, njëmijë shqiptarë të tjerë u përfshinë në skemë gjysmën e parë të vitit

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications