29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Shqipëria do furnizojë ‘qindra mijëra’ shtëpi me energji diellore – A mund të largohet Ballkani nga lëndët djegëse fosile?

Duhen Lexuar

Iniciativat janë hapa të rëndësishëm për një rajon ku shumë zona mbeten të varura nga lëndët djegëse fosile. Dy vende në rajonin e Ballkanit të Europës kanë shpallur së fundmi synime ambicioze klimatike. Rumania ka deklaruar se do të investojë shumë në synimin e saj për të arritur neutralitetin klimatik ndërsa Shqipëria po rrit prodhimin e saj të energjisë diellore. Iniciativat janë hapa të rëndësishëm për një rajon ku shumë zona mbeten të varura nga lëndët djegëse fosile. Ambientalistët kanë bërë një fushatë prej kohësh për burime alternative të energjisë.

Shqipëria do të furnizojë ‘qindra mijëra’ shtëpi me energji diellore

Sunny Albania po rrit furnizimin e saj me energji diellore me pothuajse 235,000 panele të reja diellore në termocentralin e Karavastasë në buzë të parkut kombëtar të lagunës së Karavastasë. Këto do të lidhen me rrjetin energjetik të vendit në javët në vijim. Në më pak se dy vjet, kompania franceze Voltalia ka ndërtuar centralin më të madh me energji diellore në Ballkanin Perëndimor, ku pjesa më e madhe e rajonit mbetet e varur nga lëndët djegëse fosile, duke përfshirë qymyrin.

I vendosur në 200 hektarë tokë të siguruar nga qeveria shqiptare, termocentrali do të jetë në gjendje të gjenerojë 140 megavat, duke furnizuar me energji qindra mijëra shtëpi në vendin me 2.8 milionë banorë. Shqipëria merr aktualisht afërsisht 99 për qind të energjisë elektrike nga hidrocentralet. Por me thatësirat e rregullta dhe infrastrukturën e rrënuar energjetike që daton që nga epoka e tij komuniste, vendi ka luftuar për të mbajtur ritmin me zhvillimin e frikshëm të nxitur nga miliona turistë që mirëpret çdo vit.

Me panelet diellore në Karavasta dhe 300 ditë mesatare me diell në vit, shpresohet se vendi mund të sigurojë prodhim të qëndrueshëm të energjisë. Megjithëse Shqipëria promovon sektorin e saj të energjisë së gjelbër, vendi prodhon rreth 650,000 ton naftë bruto çdo vit nga infrastruktura e rrënuar që ambientalistët e kanë kritikuar prej kohësh për dëmin që u shkakton komuniteteve lokale.

Por përgjatë vijës së saj bregdetare të lagur nga dielli, inxhinierët thonë se terreni është ideal për parqe diellore. Luca Anthouard, një inxhinier që punon në projekt, thotë se sipërfaqet e kripura dhe të papërpunuara të tokës rreth Karavastasë u kanë mundësuar zhvilluesve të ndërtojnë një projekt “në një shkallë të madhe sipas standardeve europiane”.

Rumania investon miliarda në neutralitetin e klimës

Rumania ka propozuar të caktojë miliarda euro për qëllimin e saj për t’u bërë neutrale ndaj klimës deri në vitin 2050, duke përfshirë një reduktim 99 % të emetimeve në krahasim me vitin 1999. Investimi prej afro 2.1 miliardë eurosh do të votohet së shpejti nga qeveria.

Rumania planifikon të kanalizojë fondet në tre sektorët e saj kryesorë që konsumojnë energji: transporti rrugor, ndërtimi dhe industria. Brenda këtyre sektorëve kyç, qeveria do të investojë në makineri, teknologji dhe pajisje me efikasitet të lartë, duke përfshirë automjete të reja dhe sisteme të avancuara të ngrohjes dhe ftohjes. Një pjesë e financimit do të shkojë gjithashtu për përmirësimin e efikasitetit energjetik të ndërtesave.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications