12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Shqipëria nga vendet e fundit për eksporte – Zusi: Nuk ka forcë punëtore, emigrimi plagë e Shqipërisë

Duhen Lexuar

Shqipëria është nga vendet e fundit që eksporton kështu u shpreh “Në Fokus” ekspertja Ines Nurja. Kjo e fundit tregoi edhe se peshën kryesore e zë tregtia e tekstileve, pra ajo e fasonerive.

Një debat i cili mori vëmendje, ishte edhe emigrimi i të rinjve dhe mungesa e fuqisë punëtore, një temë kjo e cila u diskutua edhe në Samitin e mbajtur në Tiranë më 6 dhjetor.

Zusi u shpreh se pamvarësisht se pagat janë të kënaqshme, nuk ka profesionist të cilët mund të bëjnë punën, për shkak të kësaj plage që kohët e fundit ka prekur Shqipërinë.

Emisioni u shoqërua me debate nga të ftuarit sa i përket , samitit të mbajtur në Tiranë por edhe tregtisë së mallrave.

Franceska Ndoj /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit