6.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024

Studimi i ri, qytetet më të mira për të jetuar në mbarë botën

Pandemia ka rritur vlerësimin tonë për vendin ku jetojmë, ndёrsa shumë njerëz po rikonsiderojnë qytetin e tyre tё banimit.

Duhen Lexuar

 Së bashku me fleksibilitetin e punës në distancë dhe me kufijtë ndërkombëtarë që dalëngadalë po hapen, tani mund të jetë koha për të konsideruar atë zhvendosjen që keni ëndërruar prej kohësh.

Për të përcaktuar vendet ideale për të jetuar, faqja financiare në Mbretërinë e Bashkuar money.co.uk studioi qytetet më të mira për t’u zhvendosur nëpër botë në Raportin e Zhvendosjes të saj që u publikua këtë javë.

Austin doli i pari, pjesërisht falë temperaturës mesatare prej 68,7 gradë dhe pagës mesatare mujore prej 3,984 £ (ose 5,378 dollarë), si dhe shpejtësisë së internetit prej 87,5 Mbps.

Më pas ishte qyteti më i populluar në botë, Tokio, për numrin e madh të restoranteve dhe parqeve, si dhe jetëgjatësinë e lartë,deri në moshën 84-vjeçare. Charleston zuri vendin e tretë, i dalluar për shpejtësinë e tij të madhe të internetit prej 106.5 Mbps – më e larta nga të gjitha qytetet e listës – dhe pagë mesatare mujore prej 3,147 £ (ose 4,248 dollarë).

Në listën e 20 më të mirëve u rendit Dubai në vendin e katërt, i ndjekur nga Los Anxhelos; Abu Dhabi; Majami; Muscat, Oman; San Francisko; Las Vegas; Manama, Bahrejni; Doha; Uashington DC.; Stambolli; Bangkoku; Sao Paulo; Çikago; Alicante dhe Valencia, Spanjë; dhe Cape Town. Qytete të tjera amerikane në listë përfshinin qytetin e Nju Jorkut (në vendin e 21-të) dhe Bostonin (në vendin e 67-të).

Për të arritur në këto rezultate, kompania e kufizoi numrin e qyteteve në një listë me 84 vendet kryesore me të dhëna të shumta në kategori të ndryshme, duke përfshirë mbledhjen e statistikave të motit nga climate-data.org, çmimet e pronave nga Numbeo, hapësirat e gjelbra dhe restorantet nga Tripadvisor, jetëgjatësinë nga Banka Botërore dhe shpejtësinë e internetit nga Bandwidth Place.

Studimi shqyrtoi gjithashtu qytetet më të shtrenjta për t’u zhvendosur, me një treshe destinacionesh zvicerane që kishin kostot më të larta. Bazeli doli i pari, me koston vjetore të jetesës prej mesatarisht 53,748 £ (ose rreth 72,573 dollarë); i ndjekur nga Cyrihu, me kosto prej 53,458 £ (ose rreth 72,181 dollarë); dhe Lozanë, me kosto prej 51,648 £ (ose rreth 69,745 dollarë).

Në anën tjetër të listës, Stambolli ishte qyteti më i përballueshëm, me një kosto vjetore jetese prej 12,753 £ (ose rreth 17,221 dollarë), i ndjekur nga Buenos Aires me 13,802 £ (ose rreth 18,638 dollarë) dhe Kuala Lumpur me 15,240 £ (ose rreth 20,577 dollarë).

Nëse moti i ngrohtë është një faktor i rëndësishëm për ju, Lindja e Mesme kryeson listën, me Dubain të parin që ka një temperaturë mesatare prej 82.8 gradë Fahrenheit dhe vetëm 68 milimetra reshje, i ndjekur nga Abu Dhabi, i cili ka një temperaturë mesatare prej 82.2 gradë me 42 milimetra reshje shiu. Rajoni është gjithashtu më i miri për ata që kërkojnë të jenë afër bregdetit, me Doha në vendin e parë, Abu Dhabi në vendin e dytë dhe Dubai në të tretin si qytetet më të mira bregdetare.

Ndërsa këto qytete mund të jenë në krye të këtij studimi, stimuj të tjerë mund të ndikojnë gjithashtu në vendimmarrjen e njerëzve, si për shembull qytetet që janë të gatshëm t’i paguajnë banorët e tyre të rinj për t’u zhvendosur atje. 

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit