29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gratë

Punësimi, 7 qarqe të Shqipërisë me fokus në bujqësi – Për gratë e Kukësit dhe Dibrës, shkalla zyrtare më e lartë se për burrat

Armela Duka/ Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, mbi tregun e punës në Shqipëri për vitin 2023 rezulton se qarqet me shkallë...

Gratë në biznes, dominojnë në tregti dhe shërbime – Analiza e hendekut gjinor në sektorët kryesorë të punësimit

Në Shqipëri, gratë po luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në sferën e biznesit, duke zotëruar 31.2% të ndërmarrjeve të përgjithshme. Sektori...

Ndryshon mosha e daljes në pension – Për gratë, 61 vjeç e 8 muaj. Rritet vjetërsia në punë për burrat

Me nisjen e vitit 2024 ndryshon mosha e daljes në pension për gratë si dhe vitet e vjetërsisë në punë për të dy gjinitë....

Më pak pronare femra në Fier – Elbasani dhe Dibra shënuan rritjen më të lartë të bizneseve që drejtohen nga gratë në vitin 2022

Bizneset dhe ndërmarrjet në Shqipëri administrohen kryesisht nga meshkujt referuar të dhënave të publikuara nga ‘Instituti i Statistikave’. Gjatë vitit 2020 meshkujt kanë drejtuar...

Intesa Sanpaolo Bank Albania Awards – Fituesit e çmimeve janë nga “Inovacioni” deri në “Gratë në Biznes”!

Intesa Sanpaolo Bank Albania Awards organizoi ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Kompanitë ishin klientë të bankës dhe fituesit u përzgjodhën sipas kategorive inovacion, turizëm,...

Gratë dhe biznesi, Shqipëria “çalon” te prindërimi e pensionet – Raporti i Bankës Botërore/ Vetëm 18 shtete ndërmorën reforma ligjore

Të 38-tët me një përmirësim nga vitet më parë, por çalojmë tek prindërimi dhe pensionet. Ky është konstatimi i raportit të Bankës Botërore për...

“Gratë largohen nga puna kur ngelin shtatzënë”, Mici: Rrogën ua kompensojnë burrat në emigrim

Pas pandemisë ka pasur rrjedhje të fuqisë punëtore te nënat e reja, për shkak emigrimit masiv të meshkujve, gratë qëndrojnë në shtëpi. Në këtë...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications