16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Zbulohet ndotësi më i madh i plastikës në botë: Është i njëjti për të pestin vit radhazi!

Duhen Lexuar

Janë zbuluar ndotësit më të mëdhenj të plastikës në botë, me Coca-Cola që vjen në krye të listës për të pestin vit radhazi. Kjo është veçanërisht e turpshme duke pasur parasysh sponsorizimin e kompanisë së ushqimit dhe pijeve për COP27, që po mbahet aktualisht në Egjipt.

Në vend që të lejojnë kompani si Coca-Cola të pastrojnë imazhin e tyre, qeveritë duhet të detyrojnë ndotësit të investojnë në ripërdorimin dhe sistemet alternative të ofrimit të produkteve që shmangin problemin në radhë të parë”, thotë Von Hernandez, koordinator global për Break Free From Plastic.

Rezultati vjen nga auditimi vjetor i Break Free From Plastic për vitin 2022, i cili gjithashtu pa Mondelez International, Unilever, Nestle dhe PepsiCo në pesëshen e parë.

Pesë ndotësit kryesorë janë zbuluar përmes një auditimi që pa 200,000 qytetarë shkencëtarë në 87 vende duke analizuar plehrat që grumbulluan në plazhe dhe gjetkë. Coca-Cola e veten jo vetëm që zbarkon në vendin e parë për pesë vjet me radhë, por ajo gjithashtu dyfishoi gjurmën e saj të mbeturinave në të njëjtën periudhë kohore.

Break Free From Plastic po i përdorin gjetjet për t’iu bashkuar thirrjeve për një Traktat Global të Plastikës me mekanizma ligjërisht të detyrueshëm dhe politika të zbatimit, duke argumentuar se auditimi është dëshmi që kompanive nuk mund t’u besohet për të vendosur objektivat e tyre.

Në mars të këtij viti filluan negociatat në Agjencinë e Mjedisit të Kombeve të Bashkuara për një kornizë për të zgjidhur ndotjen plastike. Por bisedimet nuk kanë arritur ende.

Në vitin 2018, OKB-ja nisi një angazhim global për ekonominë e plastikës së re me regjistrim vullnetar nga kompanitë konsumatore, duke përfshirë ndotësit më të mëdhenj të plastikës. Një raport progresi në 2022 tha se objektivat e vendosura për vitin 2025 “pothuajse me siguri” nuk do të përmbushen.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit