14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

10 vendet më të rëndësishme për tu vizituar në Rumani

Rumania është një nga vendet më historike ne Europë dhe Botë, dhe një nga vendet më të bukura të Europës. Aty kombinohet trashëgimia kulturore historike me modernizim teknologjik; njerëzit mikpritës dhe gastronomia unike; bukuritë natyrore me ndërtimet mbresëlënëse....këto dhe shumë të tjera gjenden vetëm 700 kilometra larg nga Shqipëria. Një material i përgatitur nga Niksmeralda Ozuni

Duhen Lexuar

Akoma nuk ke bërë plane për pushime? Është momenti të besh gati bagazhet dhe të shkosh me pushime në Rumani – sepse ke çfarë të vizitosh – që nga peisazhet unike, kulturore dhe tradicionale, e duke vazhduar me kuzhinën e shijshme dhe njerëzit mikpritës.

Rumania ka në trashëgiminë botërorë UNESCO 6 vende kulturore (Kisha e Moldovës, Manastiri i Horezu, fshatrat me kisha te fortifikuara te Transilvanisë, Kalatë Dake të maleve Orastie, qëndra historike e Sigishoaras dhe kishat e drurit në Maramuresh) dhe dy vende natyrale (Delta e Danubit, pyjet shekullore të virgjëra të ahut të Karpateve).

Me poshtë janë 10 arsyet përse duhet ti kalosh pushimet në Rumani edhe se lista mund të jetë edhe më e gjatë:

  1. Sigishoara (Sighișoara)

Sigishoara ose “Perla mesjetare e Rumanisë” ndodhet në zemër të Transilvanisë dhe është një nga të paktët qytete mesjetare në botë aktualisht, por dhe i vetmi qytet i ruajtur mirë dhe i populluar. Qyteti ndodhet në një kodër, ku shumë kohe më parë ka qene ndërtuar Kalaja e Sigishoarës. Është një qytet i vogël por mund të magjepsi çdo turist që e do historinë veçanërisht për shkak të legjendës qe lidhet me të atin e Vlad Cepesh (Vlad Tepes – Dracula) i cili jetonte ne kështjellë.

Plani I qytetit apo kalasë mesjetare është karakteristik për qytetet gjermane të themeluara në mesjetë (ky stil gjendet ne qytete si Rothenburg, Nuremberg).

Ndërtesat në Qendrën e Vjetër kanë një bukuri te veçantë, ngjyrat pastel që  kanë ngelur relativisht te pandryshuara. Ato dikur ishin të banuara nga personalitete të mëdha rumune dhe gjermane, dhe gjatë rrugës u shndërruan në njësi artizanale dhe tregëtare.

Çdo vit në Sigishoara mbahet festivali mesjetar i quajtur “Medieval Sighisoara”, i cili çdo vit vjen me aktivitete dhe shfaqje të ndryshme që synojnë të kënaqin turistët vendas dhe të huaj për disa ditë.

Vendet që mund te vizitoni në Sigishoara janë:

  • Sheshi qendror i qytetit (Piata Cetatii)
  • Kulla e Sahatit
  • Kulla e Farketarit
  • Kisha ne kodër (Biserica din deal)

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit