16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

9 destinacione të nënvlerësuara që do të jenë të njohura këtë vit!

Duhen Lexuar

Këtu janë disa pika unike që udhëtarët po interesohen për vitin 2024 sipas një specialiste udhëtimesh.

Belize

Vendi i vogël i Amerikës Qendrore është mahnitës. Ka plazhe me rërë të bardhë dhe xhungla të harlisura tropikale për të eksploruar. Dhe si shtëpia e Reef Barrier Belize, entuziastët e zhytjes do të gjejnë shumë për të bërë. Turistët mund të shikojnë edhe rrënojat e Majave ose zogjtë dhe majmunët vendas në Belize.

Bordo, Francë

Bordeaux, një qytet i çuditshëm provincial, është shtëpia e disa prej verërave më të mira në botë. Specialistja rekomandon të hyni në Urban Wine Trail, i cili ka disa nga baret më të mira të shijimit. Udhëtimi është ëndrra e një entuziastësh të verës pa turmat e Toskanës. Disa hotele zinxhir janë duke u krijuar në distriktin e ri Bassins à Flots. Por ka edhe opsione të shumta Airbnb për një sërë buxhetesh.

Tanzania

Kenia është tashmë një destinacion popullor për safari afrikane. Por udhëtarët tani po i kthejnë sytë nga fqinji i saj jugor, Tanzania. Nga plazhet në malin Kilimanjaro, vendi ka kaq shumë për të ofruar. Unë rekomandoj të shikoni Parkun Kombëtar Serengeti, një park 5700 metra katror që strehon një sërë peizazhesh.

Laosi

Laosi është shtëpia e tempujve, ujëvarave dhe fshatrave të çuditshëm. Lumi Mekong rrjedh nëpër peizazhet piktoreske dhe Luang Prabang, një sit i trashëgimisë botërore, është plot me tempuj me çati të artë. Është një komb pa dalje në det, kështu që udhëtarët që kërkojnë pamje nga oqeani dhe sporte ujore mund të mos e kenë në listat e tyre, por ia vlen të kontrollohet.

Finlanda

Turistët priren të vizitojnë fjordet norvegjeze ose Stokholmin, Suedi, por Finlanda është një destinacion magjepsës (dhe kryesisht i nënvlerësuar) nordik. Në dimër, ju mund të shihni dritat veriore zakonisht me turma shumë më të vogla ose të shkoni në ski. Saunat në natyrë janë gjithashtu të njohura. Kryeqyteti, Helsinki, është një qytet argëtues me bare dhe restorante të shkëlqyera, një muze arti të klasit botëror dhe një skenë arkitekturore dhe dizajni magjepsëse.

Badlands, Dakota e Veriut

Badlands e Dakotës së Jugut janë më të njohura, por pjesa në Dakotën e Veriut ende ia vlen të vizitohet. Është vendi ku një i ri Teddy Roosevelt jetoi në vitet 1880, dhe sot, aty strehon Parkun Kombëtar Theodore Roosevelt. Vizitorët mund të eksplorojnë edhe kasollen me dru të ish-presidentit. Parku ofron pamje të bukura të Badlands pa aq turma sa Dakota e Jugut. Dhe ka shumë bizon, qen preri dhe kuaj të egër për të parë. Gjithashtu ia vlen të ndaleni në qytetin e afërt të Medora për të parë vende si Chateau de Mores dhe Salla e Famës së Kaubojve të Dakotës së Veriut.

Paros, Greqi

Mykonos dhe Santorini tërheqin turmat më të mëdha, por Parosi është një destinacion shumë më i qetë. Mungesa e një aeroporti ndërkombëtar tenton ta mbajë atë kështu, por një baticë e butë e hoteleve të reja elegant po tërheq më shumë turistë. Fshati i peshkimit është shtëpia e plazheve, kantinave të verës dhe guroreve të mermerit. Për një udhëtim të jashtëzakonshëm, ju gjithashtu mund të hipni në varkë për në ishullin edhe më të vogël të Antiparos.

Parku Kombëtar i Ishujve të Kanalit, Kaliforni

Parku Kombëtar i Ishujve Channel në Kaliforninë Jugore përbëhet nga pesë ishuj dhe vetëm rreth 30,000 njerëz e vizitojnë në vit. Udhëtarët mund të spiunojnë balenat, delfinët, luanët e detit dhe lundërzat e detit në ujërat më poshtë. Ekzistojnë gjithashtu shumë lloje të rralla të florës dhe faunës në vetë ishujt. Nëse merrni tragetin nga Ventura Harbor dhe kërkoni pak më shumë aventura, ka mundësi për zhytje në skuba, kajak, shëtitje dhe shëtitje me shpinë.

Sllovenia

E vendosur mes Italisë dhe Kroacisë, Sllovenia ka mbetur disi nën radar. Por kjo po ndryshon. Vendi është plot me pamje mahnitëse, nga Lugina e Soçës deri në Alpet Juliane. Plus, ajo mori udhëzuesin e vet Michelin në 2020. Restoranti me dy yje i shefes së kuzhinës Ana Roš, Hiša Franko, ofron kuzhinë mikro-lokale, nga foragjeret në tryezë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications