11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Destinacione: Një parajsë ishullore e paprishur në Egje (FOTOT)

Duhen Lexuar

Duhen rreth gjysmë ore për të arritur në ishullin Bozcaada nga porti Geyikli në kontinentin turk, hapësira e madhe vezulluese e Egjeut, një shoqërues i vazhdueshëm vizual.

Ndërsa ky ishull idilik lundron në pamje, një nga gjërat e para që bie në sy është Kalaja Bozcaada, një protagonist i guximshëm që përfaqëson historinë e gjatë të ishullit që shtrihet deri në antikitetin klasik.

Romakët ishin këtu. Kështu ishin bizantinët, Republika e Venedikut dhe osmanët. Ai gjithashtu përmendet, nën emrin e tij alternativ Tenedos, në “Iliadën” e Homerit.

Dhe në shumë mënyra nuk ka ndryshuar gjatë shekujve, veçanërisht kur bëhet fjalë për të shërbyer arratisje të qeta relativisht të paprekura nga jeta moderne.

Duke u endur rreth qendrës së qytetit me kalldrëm të ishullit, është e vështirë të shmangësh ndikimet e mbetura të banorëve të tij dikur grekë. Kudo ka shtëpi të vjetra prej guri dhe taverna me tavolina dhe karrige druri ku çdo natë shërbehen ushqime të freskëta deti, meze, raki (me shije anise) ose verë.

Kulla e kambanës së kishës së Shën Marisë të shekullit të 19-të, një nga dy kishat ortodokse të mbetura në ishull, del jashtë mes çatisë së rrafshuar me pllaka portokalli.

Në sheshin kryesor, njerëzit ulen përreth dhe shijojnë kafen dhe ëmbëlsirat e tyre të ëmbla dhe të shijshme në Petit Café, ndërsa disa rrugë mbi të tjerë po shfletojnë libra dhe revista brenda Bozcaada Kitapçısı (Librari Bozcaada).

Megjithatë, vreshti më i famshëm i ishullit vazhdon të jetë Corvus, i krijuar nga arkitekti Reşit Soley në 2002, duke ringjallur me sukses traditën e verës në ishull dhe duke e sjellë atë në një pozicion të njohur ndërkombëtarisht dhe fitues të çmimeve.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit