30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

“The Line”, qyteti futurist në Arabinë Saudite: Ferr apo parajsë?

Duhen Lexuar

Imagjinoni dy rreshta rrokaqiejsh 500 metra të lartë (shumë më shumë se Empire State Building në Nju Jork, i cili ndalon në 381 metra), me një hapësirë ​​të brendshme “të hapur” 200 metra të gjerë të zënë nga mjetet e transportit dhe vendet e takimit, që shtrihen për 170 km në shkretëtirë: ky është The Line, qyteti futurist tashmë në ndërtim e sipër i projektuar nga princi saudit Mohamed Bin Salman dhe i paraqitur si një parajsë ekologjike. Por a është vërtet kështu? Një studim i publikuar në Nature analizoi të mirat dhe të këqijat e tij dhe përfundimet nuk janë aspak pozitive.

Në videon e prezantimit të projektit, Neom (kompania promovuese e kryesuar nga princi) flet për The Line si një qytet të vetë-qëndrueshëm, me zero emetime CO2, në të cilin nëntë milionë banorët e tij do të jenë në gjendje të arrijnë të gjitha shërbimet thelbësore në vetëm pesë minuta. në këmbë dhe trenat e automatizuar do të bashkohen me dy ekstremet në vetëm 20 minuta.

Sipas studimit të Nature, kjo do të ishte e pamundur. Duke marrë parasysh që The Line do të ketë një dendësi popullsie prej 265,000 njerëz për km2 (dhjetë herë më shumë se Manhattan), nëse do të zgjidhnim dy qytetarë rastësisht ata do të ishin mesatarisht 57 km larg njëri-tjetrit. Sipas autorëve, një qytet rrethor me një rreze prej 3.3 km do të ishte shumë më praktik, në të cilin distanca midis çdo dy njerëzve do të ishte mesatarisht 2.9 km, duke lejuar rreth një të katërtën e banorëve të lëvizin në këmbë.

Neom premton gjithashtu një tren super të shpejtë që lidh dy skajet e qytetit në vetëm 20 minuta. Megjithatë, duke pasur parasysh të dhënat në dorë, ky premtim është i paplotësueshëm: në mënyrë që të gjithë banorët të mund të arrijnë një ndalesë të qetë, duhet të ketë të paktën 86 stacione – të cilat do të ngadalësonin shpejtësinë maksimale të arritur nga treni ndërmjet një ndalese dhe një tjetër. Sipas analizës së Nature, të paktën 47% e popullsisë do të duheshin të paktën 60 minuta për të lëvizur, për shkak të shtrirjes lineare të qytetit. Një rezultat shumë i keq krahasuar me metropolet e tjera si Seuli (Koreja e Jugut), ku 25 milionë banorëve u duhen maksimumi 50 minuta për të lëvizur nga një vend në tjetrin.

Për sa i përket aspektit ekologjik të projektit, megjithëse princi premton se The Line dhe i gjithë kompleksi Neom (i cili do të shtrihet për 26,500 km2 në rajonin e Tabuk) do të furnizohen me energji 100% nga energjia e rinovueshme dhe nuk do të emetojnë CO2, problemi është është ndërtimi i gjithë kësaj: realizimi i projektit do të përfshijë zhvendosje të mëdha toke, infrastruktura gjigante për transportin e automjeteve, energjisë, ujit dhe mbetjeve, si dhe përdorimin e një sasie kolosale materialesh, nxjerrja e të cilave emeton CO2.

Me pak fjalë, The Line reklamohet si një qytet futurist ku qytetarët do të jetojnë pa stres dhe mjedisi do të respektohet, por sipas një studimi të pavarur, ambientet janë shumë të ndryshme.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications