19.5 C
Tirana
E shtunë, 2 Dhjetor 2023
- Reklama -
spot_img

Puna & Karriera

Miratohet bonusi i fundvitit për pensionistët – Shpërndarja nis nga e hëna bashkë më pensionet!

Këshilli i Ministrave njofton se ka miratuar vendimin për shpërblimin e pensionistëve dhe personave të tjerë që përfitojnë trajtime financiare me bonusin e fundvitit,...

Pensionet, minatorët kërkojnë ndryshimin e statusit – Nikollaj: Shtesa 1% të aplikohet kur dalin në pension. Problem, derdhja e kontributeve

Minatorët kërkojnë që shtesa 1 për qind të aplikohet në momentin e daljes në pension dhe jo kur të mbushin moshën për pension pleqërie...

Pensionet private, hyn në fuqi ligji i ri – Risitë/Lehtësi fiskale për anëtarët dhe forma të reja të fondeve

Ligji i ri për “Për fondet e pensionit privat”, që synon mbrojtjen e interesave të anëtarëve të fondit, si edhe nxitjen e pjesëmarrjes në...

“Pensionet po “gërryejnë” financat e shtetit”! – Sejko: Të ndryshojë skema, domosdoshmëri shtylla e dytë dhe e tretë

Duke e konsideruar si gropë për buxhetin e shtetit skemën e aktuale të pensioneve, Banka e Shqipërisë sugjeron qeverinë shqiptare që të ndërmarrë një...

Reformë e re për rritjen e pensioneve – Mete: Po shqyrtojmë ndryshimin e skemës së indeksimit. Rishikohen edhe subvencionet në bujqësi

Qeveria po përgatitet për të reformuar sërish skemën e pensioneve me qëllim rritjen e mbështetjes financiare për pensionistët dhe për të amortizuar diferencën e...

Kartat bazike, Derralla: Përfitues, nga pensionistët, te emigrantët – Drejtori i Mbikqyjes në BSH: Do kemi rritje të numrit të bankomatëve e të POS-eve

Drejtori i Mbikqyrjes pranë Bankës së Shqipërisë Denis Derralla shpjegon risitë pozitive që sjellin për qytetatrët shqiptarë kartat bazike. Në një intervistë eksluzive për...

Zbardhet projekt-buxheti/ Si do të ndahen paratë në 2024! Pagat rritje nga 1 korriku, pensionet indeksohen. Pronarët 5 mld lekë

https://www.youtube.com/watch?v=Q-vEvUlL7Y0 Qeveria shqiptare parashikon një rritje ekonomike rreth 3.8 % vitin e ardhshëm, nga 3.7 % që e  parashikon për këtë vit. Ky është projeksioni...

110 milion USD për rritjen e pagave, kush përfiton? – Qeveria miraton pr.buxhetin 2024/ Mete: Më shumëpara’ për pensionet dhe mbrojtjen sociale

Qeveria ka miratuar projektbuxhetin për vitin 2024 , icili parashikon një fond prej 110 milionë dollarësh përrritjen e pagave për 7 kategori, duke filluar...

“Lungomare 3”: Vijon puna për zbatimin e projekteve transformuese infrastrukturore!

Në kantierin e ri të “Lungomare 3”, i cili shtrihet përgjatë vijës bregdetare nga tuneli i Ujit të Ftohtë në Vlorë deri në Radhimë...

KLSH “zbarkon” te Sigurimet Shoqërore! Gabime në përllogaritjen e pensioneve, rritet deficiti buxhetor

Përtej shqetësimit të një niveli të ulët të masës së pensionit, të moshuarit përballen edhe me gabime në përllogaritje kur plotësojnë moshën dhe kategorizohen...

Artikujt e Fundit

- Reklama -