22.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
Ndonëse bizneset janë një formë e mirë për të krijuar sa më shumë të ardhura, bizeset shqiptare vijojnë të kenë formën tradicionale që operojnë. Statistikat kanë treguar që janë kryesisht...

Per tu lexuar

- Reklama -

Opinion

Regjistrohuni në Newsletter

Që të mund të merrni artikujt më të fundit në email, regjistrohuni këtu.

Na Ndiqni

201FansaPëlqeje
1,550NdjekësitNdjek
17NdjekësitNdjek

Teknologjia

Të Ndryshme

Financa
Banka

Taksa e pronës, sa do rritet detyrimi për bizneset e qytetarët? – Ekspertët: Për bizneset do të 4-fishohet. Formula sesi do të llogaritet

Taksa e banesës, që do të nis të aplikohet prej 2026, do të rrisë detyrimin për qytetarët dhe për bizneset. Llogaritja e saj do...

Balluku inspekton punimet në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”: Investime për t’ju përgjigjur fluksit në rritje të pasagjerëve

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” po punohet paralelisht në disa fronte, me qëllim rritjen e kapaciteteve të këtij aeroporti. Punimet janë fokusuar në zgjerimin...

Gati strategjia për Menaxhimin e Financave Publike – Nga monitorimi i riskut, te mbikëqyrja e jashtme çfarë parashikojnë 6 shtyllat?

Strategjia për Menaxhimin e Financave Publike është hedhur për Konsultim publik, ku fokus ka përcaktimin e rrugës për rivendosjen e financave publike ku krijon...

Rishtypja e kartëmonedhave, cilat prerje do emetohen? – Prerjet, 200 dhe 500 lekë. BSH: Qëllimi, plotësimi i kërkesave të ekonomisë për para’

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka miratuar rishtypjen e kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 200 lekë dhe 500 lekë. Sipas “Bankës së...

Plan i ri për mbledhjen e “City Tax”, Kumbaro: Ja ndryshimet ligjore e fiskale në turizëm

Realiteti turistik në Shqipëri, falë edhe zhvillimeve globale, e ka tejkaluar shpejt bazën ligjore të sektorit. Ndonëse më 4 prill, do të miratohen ndryshimet...

Biznesi & Start-up

- Advertisement -

Auto & Imobiliare

Turizmi

Artikuj, lajme, informacione, sygjerime dhe propozime të ndryshme...

- Reklama -
spot_img

Ekonomia
Të Fundit

Nga 1 maji, skema e re e çmimit të energjisë për furrat e bukës – Enti Rregullator merr vendimin. Ja kategoritë e subjekteve që...

Duke nisur nga data 1 maj furrat e bukës, që tregtojnë edhe prodhime pastiçerie, brumrash apo kanë bar kafe do të paguajnë sipas skemës së re për faturat e...

A preket ekonomia shqiptare nga konflikti në Lindjen e Mesme? – Analiza/ Alarmi për stabilitetin e çmimeve, “cënohen” hidrokarburet

Vitet e fundit, tensione të përshkallëzuara deri në sulme kanë bërë që rendi politik, por edhe ai ekonomik të jetë i pasigurt. Ndërsa bota...

OSHEE kërkon përmbarues për arkëtimin e detyrimeve – Faturat e energjisë, ekzekutim i detyrueshëm i titujve ekzekutivë

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike po kërkon mbështetje nga përmbaruesit për arkëtimin e detyrimeve. Përmes një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare, OSHEE...

Balluku inspekton punimet në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”: Investime për t’ju përgjigjur fluksit në rritje të pasagjerëve

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” po punohet paralelisht në disa fronte, me qëllim rritjen e kapaciteteve të këtij aeroporti. Punimet janë fokusuar në zgjerimin...

Politika

- Reklama -