11.5 C
Tirana
E diel, 3 Dhjetor 2023
- Reklama -
spot_img

Politika

Objektet kulturore të vjedhura, Qeveria krijon data bazë të posaçme – Do mblidhet informacion nga Policia, Doganat, Bashkitë, bashkësitë fetare, INTERPOL

Ndërsa vjedhja e objekteve të kultit është një fenomen që shoqëron vendin prej dekadash, Qeveria ka vendosur që të gjitha këto objekte t’i pasqyrojë...

Biokarburantet, qeveria rikthen planet për përdorimin – Planet, 10% për vitet 2024-2025. Ligji i ri nuk është miratuar ende

Politikat e zhvillimit të energjisë së rinovueshme do të synojnë të rrisin përdorimin e biokarburanteve në sektorin e transportit me 10% për vitet 2024-2025”....

Ministja e Punëve të Jashtme të Rumanisë, Znj. Luminița Odobescu: 110 vite bashkëpunim. Të rrisim marrdhëniet ekonomike dhe bashkëpunimin në arsim, energjitike dhe sigurinë...

Ministrja e Punëve të Jashtme Luminița Odobescu ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Tiranë të martën, më 14 nëntor 2023, në kuadër të një turneu në Ballkanin Perëndimor

Qeveria shqiptare miraton marrëveshjen e emigrantëve me Italinë. Sipas procedurës ligjore, drafti është gati për ratifikim në Parlament

Qeveria shqiptare miratoi marrëveshjen me Italinë për pritjen e emigrantëve. Vetëm 10 ditë pas vendosje së firmave në Romë, marrëveshja për ngritjen e qendrës...

Qeveria do emetojë eurobond të ri në 2024 – Mete: Borxhi për vitin që vjen pritet në 34.5 mld lekë. Pas 22 vitesh, parashikohet...

Qeveria parashikon të emetojë eurobond të ri gjatë vitit 2024, duke avancuar marrjen e borxhit në tregjet ndërkombëtare të parashikuar për në vitin 2025”. Gjithçka...

Fermerët në “emergjencë”, çfarë kërkohet nga qeveria? – KASH:  Të falen detyrimet për subjektet dhe të rriten fondet për naftën

Ndërkohë që në projektbuxhetin e 2024 fondet për sektorin bujqësor janë shkurtuar në raport me këtë vit, fermerët kanë një sërë emergjencash për të...

Projeksioni/ Në 2024, qeveria do të rrisë ndjeshëm huamarrjen brenda.50 miliardë lekë bono e obligacione. Borxhi bie nën 60 %

Shqipëria parashikon një nivel borxhi publik nën 60 % për vitin 2024. Në buxhetin e vitit të ardhshëm, projeksionet e qeverisë janë që niveli...

Ndryshimet në ligjin e koncesioneve: Rrëzohen nismat e Tabakut. Shalsi: Projektligj paralel nga qeveria, do shqyrtohen njëkohësisht

Pavarësisht se i konsideruan të drejta, deputetët e Komisionin parlamentar të Ekonomisë rrëzuan propozimet e deputetes Jorida Tabaku për ndryshime në ligjin “Për koncesionet...

110 milion USD për rritjen e pagave, kush përfiton? – Qeveria miraton pr.buxhetin 2024/ Mete: Më shumëpara’ për pensionet dhe mbrojtjen sociale

Qeveria ka miratuar projektbuxhetin për vitin 2024 , icili parashikon një fond prej 110 milionë dollarësh përrritjen e pagave për 7 kategori, duke filluar...

Kartat bankare bazike, Qeveria ia lë në dorë BSH caktimin e tarifës – Drafti fillestar parashikonte nivel jo më të lartë se 50% i...

Tarifa që do paguajnë qytetarët të cilët do të paisen me karta bankare bazike, nuk do përcaktohet nga vetë bankat, por mes një akti...

Artikujt e Fundit

- Reklama -