16.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
- Reklama -
spot_img

Opinion

Akademik Anastas Angjeli: Samiti i COP28 dhe ekonomia në shërbim të ambientit

Samiti i OKB-së për ndryshimet klimaterike për vitin 2023, ose COP28, është Konferenca e 28-të e organizuar nga OKB, dhe këtë vit po mbahet në Dubai, nga 30 nëntori deri në 12 dhjetor.

Çudia ndodhi! Shqipëria me plazhe si Maldivet, tokë e ëndëruar për italianët

Qeveria i ka hyrë detit me këmbë, kërkon me çdo mënyrë të bëjë turizmin drejtimin kryesor të ekonomisë. Për këtë në të katërmbëdhjet anët...

Risia e vitit të ri akademik do të jenë kurrikulat mësimore që do të ofrojnë njohuri edhe për ChatGPT

ChatGPT, më së shumti, po përdoret edhe nga studentët. Presidenti i Universitetit Mesdhetar të Shqipërisë pohon se përdorimi më gjerësisht i ChatGPT te studentët po ndodh tek ata që studiojnë për informatikë apo teknologji informacioni.

Kur Unë Komunikoj nga Marsela Ibrahimi

Dreq! Prap shi sot…Pantallonat ngjyrë kremi dhe këmisha e bardhë kanë 4 ditë që qëndrojnë të hekurosura. S’po mundem ti vesh bashkë me të tjerat. Duhet të nxitoj! Jam shumë vonë për të menduar të njëjtën gjë 4 ditë rresht.

Kur Unë Komunikoj nga Mariola Alia

Eshte e shtune.Vendos te dal ne club.Vesh nje fund  te shkurter dhe nje bluze me dekolte te hapur. Bej grimin dhe marr nje taksi ne telefon.Per pak minuta zbres dhe BUM! Ketu nis gjithcka…

Kur Unë Komunikoj nga Bleona Sheqeri

Na duhet të komunikojmë kudo. Ama nuk është gjithmonë proces i lehtë. Ndonjëherë për njerëz të cilët zhvendosen nga njëri vend në tjetrin komunikimi has vështirësi. Personalisht këtë e ndjeva kur vendosa të filloj studimet në Tiranë

Kur unë komunikoj nga Audrey Kola

Kur unë komunikoj, me kuptojnë të tjerët? Kur unë komunikoj, arrij të pëcjell mesazhin që dua? Kur unë komunikoj…

Pse të gjithë nga Jeff Bezos te Gwyneth Paltrow parashikojnë një recesion?

Afër fundit të muajit të kaluar, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, ndezi këmbanat e alarmit në mbarë vendin kur paralajmëroi se po vinte një...

Kartat e kreditit nuk të bëjnë të pasur – Miliarderi Mark Cuban, amerikanëve: Merrni kredi konsumatore

“Nëse përdorni karta krediti, atëherë nuk dëshironi të pasuroheni”, thotë biznesmeni miliarder amerikan Mark Cuban. Këshilla e tij për këdo në SHBA që dëshiron...

Shtresa e mesme dhe kriza, mes çmimeve e taksave në rritje dhe pagave që ngelin në vend

Shtresa e mesme. Një kategorizim i popullsisë sipas gjendjes ekonomike, që rrjedhimisht përkthehet edhe në një ndarje sociale. Përkufizimi është shumë i lirshëm, por konsensusi...

Artikujt e Fundit

- Reklama -