18.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Kartat e kreditit nuk të bëjnë të pasur – Miliarderi Mark Cuban, amerikanëve: Merrni kredi konsumatore

Duhen Lexuar

“Nëse përdorni karta krediti, atëherë nuk dëshironi të pasuroheni”, thotë biznesmeni miliarder amerikan Mark Cuban. Këshilla e tij për këdo në SHBA që dëshiron të ndërtojë pasuri është të paguajë të gjitha kartat e tyre të kreditit dhe më pas t’i djegë ato.

Problemi më i madh me kartat e kreditit janë normat e tyre të larta të interesit, vëren Kuban, sipas CNBC. Në SHBA, norma mesatare e interesit për një kartë krediti është 16.65%, me disa karta deri në 36%.

“Kartat e kreditit nuk janë miku juaj. Kartat e debitit janë në rregull nëse nuk ngarkojnë tarifa,” shpjegon ai.

Kuban pranon se mund të shmangen tarifat e larta të interesit nëse paguajnë plotësisht borxhin e kartës së kreditit çdo muaj. Por, thotë ai, për shumicën e njerëzve kjo është e vështirë.

Dhe nëse nuk paguani të gjithë shumën e borxhit, atëherë rritet interesi. Ndonjëherë pagesa minimale mezi mbulon tarifat e interesit, kështu që nëse paguani vetëm pagesën minimale çdo muaj, thjesht po paguani interesin në vend të bilancit të kartës së kreditit.

Në të kundërt, kur paguani plotësisht një kartë krediti me një normë interesi 15% ose 20%, ju lironi paratë që përndryshe do të paguanit në interes për t’i shpenzuar ose investuar diku tjetër, sipas Cuban.

Mark Cuban vëren se është më mirë të marrësh një kredi konsumatore në vend që të përdorësh kartat e kreditit. Në SHBA, për shembull, një kredi konsumatore 24-mujore ka një normë interesi rreth 8.73%, por edhe në këtë rast mund të arrijë në 36% (pasi varet nga aftësia kreditore e huamarrësit).

Këshilltarët financiarë theksojnë se përdorimi i matur i kartave të kreditit mund të jetë një mjet për të ndërtuar aftësinë kreditore të dikujt dhe për të siguruar kështu norma më të mira interesi kur kërkon të marrë një kredi për shtëpi.

Nga ana tjetër, kartat e kreditit ofrojnë përfitime të tilla si mbrojtja e blerësit kur bëni blerje në internet ose pikë shpërblimi.

Sa i përket këshillave personale të Mark Cuban për kredinë, Ted Rossman i Bankrate.com thotë për CNBC se këto lloj kredish janë një opsion i mirë kur dikush ka një shpenzim urgjent, si për të bërë disa punë në shtëpinë e tij ose për të mbledhur të gjitha borxhet e tij të kartës së kreditit. “Unë mendoj se do të ishte shumë e rrezikshme të merrje një kredi për të financuar një pushim ose për të blerë një varkë ose ndonjë shpenzim tjetër të panevojshëm,” vëren ai.

Për më tepër, nëse dikush po përdor një kredi për të mbuluar shpenzimet e tyre të përditshme, “duket si një problem sistemik që nuk ka fund,” shpjegon Rossman.

“Nëse shpenzimet tuaja janë zakonisht më të larta se të ardhurat tuaja, diçka duhet bërë. Duhet të gjesh një mënyrë ose të fitosh më shumë ose të shpenzosh më pak,” shpjegon ai.

Mark Cuban, i cili themeloi Broadcast.com në 1995 dhe katër vjet më vonë ia shiti Yahoo-së për 5.7 miliardë dollarë, konsiderohet një guru i teknologjisë dhe investimeve.

Sot, ai ka një pasuri personale prej 4.5 miliardë dollarësh, ka blerë ekipin e NBA Dallas Mavericks dhe ka investuar në dhjetëra startup.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit