30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Jeff Bezos po ‘vë bast’ në këtë industri dhe nuk do ta merrni kurrë me mend se çfarë është!

Duhen Lexuar

Aty ku kapitalistët sipërmarrës (VC) dhe miliarderët investojnë paratë e tyre në botën e startup-eve, mund të jetë një tregues i fortë i disa prej sektorëve të ardhshëm të mëdhenj. Shpesh janë gjëra të mrekullueshme si inteligjenca artificiale (AI) dhe robotika, por themeluesi i Amazon.com Inc. Jeff Bezos kohët e fundit ka vënë bast për diçka krejtësisht të ndryshme: startups logjistike.

Ndërsa kjo është padyshim e çuditshme në krahasim me standardet tradicionale të VC, pothuajse ka kuptim. Në fund të fundit, Bezos themeloi Amazon, një nga rrjetet më të mëdha logjistike në botë. Ai ishte pionier i shpërndarjes dy-ditore dhe në të njëjtën ditë, shpërndarjes me dron dhe një mori idesh të tjera që vendosin standardet për logjistikën. Pra, nëse dikush i di problemet që duhen rregulluar në industrinë e logjistikës, ndoshta është Bezos.

Një nga investimet më të fundit startup të Bezos ishte në HempNFibers, e cila po prodhon biokarburantet me bazë kërpi për industrinë e logjistikës. Nuk dihet shumë për startup-in sepse oferta e investimit ishte në fazën e parapërgatitur të kompanisë, e cila është zakonisht një nga raundet e para të investimit të një startup-i, kështu që është ende në fillimet e tij. Megjithatë, në dukje është një lojë me trendin në rritje të biokarburanteve alternative dhe produkteve me bazë kërpi.

Një tjetër investim i Bezos-it, Beacon, një zinxhir furnizimi dixhital dhe platformë mallrash e zhvilluar për të optimizuar zinxhirët e furnizimit me njohuri dhe dukshmëri. Platforma lidh të dhënat në të gjithë zinxhirin e furnizimit dhe ju lejon të aksesoni këto të dhëna për të thjeshtuar procesin e logjistikës. Kjo i ndihmon kompanitë të gjurmojnë ngarkesën e tyre në kohë reale dhe të marrin vendime bazuar në problematika që mund të ndodhin gjatë rrugës.

Ndërsa këto startups nuk janë të hapura për investime, nëse doni të investoni së bashku me magnatët si Bezos në startup-et kryesore, të gjitha shpresat nuk humbasin. StartEngine është një faqe kryesore e financimit të kapitalit të vet që lejon investitorët me pakicë të investojnë në startup-et kryesore, duke përfshirë vetë StartEngine. Shumë nga startup-et kryesore në platformën StartEngine po zgjidhin çështje të mëdha edhe në industrinë e logjistikës dhe transportit.

Boxabl është një startup që jo vetëm që po revolucionarizon strehimin, por edhe po ndryshon mënyrën e transportit të banesave. Startup si LIFT Aircraft po prodhojnë disa nga makinat e para elektrike fluturuese në botë, aeroplanët elektrikë të ngritjes dhe uljes vertikale (eVTOL), dhe disa të tjerë në platformë po ndjekin shembullin. Dronedek është një startup që kërkon të bëjë furnizimin me dronë të përhapur, ndërsa dexFreight dëshiron të ndryshojë strukturën ekzistuese të rrjetit të mallrave duke e bërë atë të decentralizuar.

StartEngine merr një pjesë të vogël të aksioneve në kompanitë që mbledhin fonde në platformën e tij, kështu që nëse nuk mund të vendosni se cila është më e mira, shikoni të investoni në vetë StartEngine.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications