29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Pse të gjithë nga Jeff Bezos te Gwyneth Paltrow parashikojnë një recesion?

Duhen Lexuar

Afër fundit të muajit të kaluar, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, ndezi këmbanat e alarmit në mbarë vendin kur paralajmëroi se po vinte një rënie ekonomike.

Në një postim në Twitter, duke rënë dakord me vlerësimin e CEO të Goldman Sachs, David Soloman, për situatën e rëndë ekonomike, Bezos shkroi, “Po, probabilitetet në këtë ekonomi ju thonë që t’i ulni kapakët”.

Tweet-i paralajmërues i Bezos ishte vetëm një tjetër në një listë të gjatë paralajmërimesh të lëshuara nga figura të rëndësishme globale dhe erdhi pikërisht kur ekonomia amerikane tregoi shenja në rritje të ngadalësimit të aktivitetit ekonomik pasi pushimet nga puna gjithëpërfshirëse dhe rritja e kostove të punës kanë shkaktuar kërdi mbi bizneset.

Gap është vetëm një shembull i trendit në rritje të pushimeve nga puna. Wall Street Journal raportoi se kompania planifikoi të pushonte 5% të fuqisë punëtore për shkak të ngadalësimit të rritjes ekonomike.

“Ne kemi lejuar që kostot tona operative të rriten me një ritëm më të shpejtë se sa shitjet tona, dhe nga ana tjetër, përfitimi ynë,” shkroi CEO i përkohshëm i Gap, Bob Martin, në një memo për punonjësit.

Por pushimet nga puna nuk po prekin vetëm shitësit e tullave dhe llaçit. Çdo industri po sheh pushime masive nga puna, veçanërisht industria e teknologjisë, e cila u godit veçanërisht rëndë nga ngadalësimi i mjedisit ekonomik.

Në korrik, shërbimi në internet i tregtisë elektronike Shopify shkurtoi 10% të punëtorëve të tij, afërsisht 1000 punonjës, nga fuqia e tij punëtore globale pasi kompania luajti shumë në një bum të blerjeve online pas pandemisë.

“Tani është e qartë se basti nuk u shpagua,” shkroi CEO i Shopify, Tobi Lutke në një letër të postuar në faqen e internetit të kompanisë, “Në fund të fundit, vendosja e këtij basti ishte thirrja ime për të bërë dhe e bëra gabim”.

Ngadalësimi i shitjeve në internet e detyroi Shopify të shkurtojë 70 pozicione shtesë në shtator, me më shumë shkurtime që frikësohen të pasojnë nëse sezonet e ardhshme të pushimeve nuk ndryshojnë tendencat e konsumatorëve. Por a do të thotë që ulja e shpenzimeve të konsumatorëve dhe rritja e pushimeve nga puna do të thotë një recesion që po vjen?

Një raport i fundit i Bankës Botërore vuri në dukje në mes të shtatorit se ndërsa parashikimet për rritjen globale janë ulur ndjeshëm, ato nuk tregojnë për një recesion të mundshëm global në 2022-2023. Por raporti theksonte gjithashtu se ekzistojnë dy faktorë të pranishëm në ekonominë e sotme që i kanë paraprirë recesioneve të mëdha të mëparshme.

“Së pari,” pohoi Raporti i Bankës Botërore, “çdo recesioni global që nga viti 1970 u parapri nga një dobësim i ndjeshëm i rritjes globale në vitin e kaluar, siç ka ndodhur së fundmi.”

“Së dyti,” argumentoi raporti, “të gjitha recesionet e mëparshme globale përkonin me ngadalësime të mprehta ose recesione të drejtpërdrejta në disa ekonomi të mëdha.”

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dukej se ishin në greminën e një ngadalësimi ekonomik, statika nga Byroja e Analizave Ekonomike tregoi në fakt se shpenzimet konsumatore, baza e ekonomisë amerikane, u rritën me 0.6% në shtator 2022. Megjithatë, kjo nuk ka ndalur ndikuesit dhe të famshëm nga shprehja e mendimit të tyre.

Gwyneth Paltrow ngriti vetullat në mesin e tetorit kur tha në një intervistë me Hollywood Reporter, “Ekonomia është e keqe. Unë jam vetëm i shqetësuar për vitin e ardhshëm dhe sa i keq do të jetë recesioni. U zgjova mbrëmë duke u shqetësuar për gjithçka në tre të mëngjesit!”

Në një intervistë për CNN, Sekretarja e Thesarit, Janet Yellen, tha se ajo nuk shihte asnjë shenjë se një recesion ishte i afërt dhe se ajo nuk besonte se ekonomia amerikane do të përjetonte një recesion në 2022-2023.

“Shikoni, ajo që ne po shohim tani është një rritje solide këtë tremujor. Rritja është ngadalësuar dukshëm pas një rikuperimi shumë të shpejtë nga papunësia e lartë, “tha Yellen për mundësinë e një recesioni, “Ne jemi në një ekonomi të punësimit të plotë. Është shumë e natyrshme që rritja të ngadalësohet. Dhe ka gjatë tre tremujorëve të parë të këtij viti, por vazhdon të jetë në rregull. Ne kemi një treg shumë të fortë pune. Unë nuk shoh shenja të një recesioni në këtë ekonomi në këtë pikë.”

Pra, a do të ketë një recesion?

Përgjigja e sinqertë është: koha do ta tregojë. Shumë drejtues të rëndësishëm të punës dhe ikona të biznesit besojnë se diçka po vjen, por nga ana tjetër, shumë nga të dhënat ekonomike sugjerojnë se bota po vuan vetëm nga një tkurrje ekonomike dhe mund të shmangë një recesion të plotë.

Nebi Xhomaqi /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications