11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Elon Musk: Fed duhet të ulë normat ‘menjëherë’ për të ndaluar një recesion të rëndë!

Duhen Lexuar

Elon Musk mendon se një recesion po vjen dhe shqetësohet se përpjekjet e Rezervës Federale për të ulur inflacionin mund ta përkeqësojnë atë. Në një postim në Twitter herët të mërkurën, CEO i Tesla-s dhe pronari i Twitter-it i bënë thirrje Fed “të ulë menjëherë normat e interesit” ose të rrezikojë “të përforcojë probabilitetin e një recesioni të rëndë”.

Vërejtjet erdhën në një shkëmbim me bashkëthemeluesin Tesmanian Vincent Yu, në të cilin morën pjesë edhe disa të tjerë.

Më vonë në temë, themeluesi i NorthmanTrader, Sven Henrich vërejti se Fed “qëndroi shumë e lehtë për një kohë të gjatë duke keqkuptuar inflacionin dhe tani ata janë shtrënguar në mënyrë agresive në konstruktin më të lartë të borxhit ndonjëherë, pa llogaritur efektet e vonesës së këtyre rritjeve të normës, duke rrezikuar që ata të bëhen përsëri vonë për të kuptuar dëmin e bërë.” Musk u përgjigj: “Pikërisht”. Kjo nuk është hera e parë që Musk paralajmëron për një shkatërrim të afërt ekonomik.

Në një shkëmbim të ngjashëm më 24 tetor, njeriu më i pasur në botë vlerësoi se një recesion global mund të zgjaste “deri në pranverën e 24”, megjithëse ai vuri në dukje se “thjesht po hamendësonte. Ky parashikim erdhi mes një sërë paralajmërimesh ekonomike nga drejtues të tjerë biznesi, duke përfshirë CEO të Amazon Jeff Bezos, CEO i JPMorgan Jamie Dimon dhe CEO i Goldman Sachs, David Solomon.

Fed duket se po hyn në fazat e fundit të një fushate të rritjes së normave që synon të trajtojë inflacionin që ende është afër nivelit të tij më të lartë në më shumë se 40 vjet. Banka qendrore e ka rritur normën e saj bazë gjysmë duzinë herë këtë vit, duke e çuar normën e huamarrjes njëditore në një interval objektiv prej 3.75%-4%, dhe pritet të rritet edhe disa herë përpara se të ndalojë.

Ditët e fundit, zyrtarët e Fed kanë thënë se presin rritje më të vogla përpara se katër rritjet radhazi prej 0.75 pikë përqindjeje, më e fundit prej të cilave erdhi në fillim të nëntorit. Kryetari i Fed, Jerome Powell, po i drejtohet publikut të mërkurën pasdite në një fjalim që do të mbahet në Institutin Brookings.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit