22.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor 2024

Elon Musk thotë se Twitter do të ofrojë ‘amnisti’ për llogaritë e pezulluara nga java e ardhshme!

Duhen Lexuar

Elon Musk thotë se Twitter do të sigurojë një “amnisti të përgjithshme” për disa llogari të pezulluara nga java e ardhshme. Kjo erdhi pasi ai filloi një sondazh të mërkurën duke pyetur përdoruesit e Twitter nëse llogaritë që “nuk kanë shkelur ligjin ose janë përfshirë në spam skandaloze” duhet të kthehen në platformën e mediave sociale.

Disa llogari, si ajo e ish-presidentit amerikan Donald Trump, janë rikthyer tashmë nga Musk. Njeriu më i pasur në botë bleu Twitter për 44 miliardë dollarë (36.3 miliardë £) muajin e kaluar. Më shumë se 3.1 milionë përdorues të Twitter iu përgjigjën sondazhit të Musk, me 72.4% të tyre që votuan “Po”.

“Njerëzit kanë folur. Amnistia fillon javën e ardhshme,” shkroi më vonë Musk, i cili ka 118.7 milionë ndjekës në platformë. Ai përdori gjithashtu një frazë latine që përkthehet në “zëri i popullit është zëri i Zotit”. Musk nuk ka dhënë detaje se si do të kryhet procesi i amnistisë.

Të shtunën, ai rivendosi llogarinë e Donald Trump, pasi kreu një sondazh në të cilin përdoruesit e mbështetën ngushtë masën. Por, ish-presidenti amerikan mund të mos kthehet në platformë, pasi tha se “nuk shoh asnjë arsye për këtë”.

Ai ka njoftuar planet për të kandiduar sërish për presidencën amerikane në vitin 2024. Llogaria e tij në Twitter u pezullua në vitin 2021 me arsyetimin se rrezikonte të nxiste dhunë, pasi mbështetësit e Trump kishin sulmuar Kapitolin e SHBA.

Musk gjithashtu ka riaktivizuar llogaritë në Twitter të reperit Ye (ish Kanye West) dhe influencuesit Andrew Tate. Megjithatë, multi-miliarderi tha se teoricieni i konspiracionit Alex Jones nuk do të lejohej të kthehej në Twitter.

Prezantuesi i Infowars Jones është detyruar të paguajë 1.44 miliardë dollarë dëmshpërblim pasi pretendoi në mënyrë të rreme dhe të përsëritur se të shtënat në shkollën Sandy Hook të vitit 2012 në SHBA, në të cilën u vranë 20 fëmijë dhe gjashtë të rritur, ishin një mashtrim.

Musk shkroi se fëmija i tij kishte vdekur dhe se ai “nuk kishte mëshirë” për këdo që “do të përdorte vdekjen e fëmijëve për përfitime, politikë apo famë”. Më parë ai tha se nuk do të merrej asnjë vendim për llogaritë e ndaluara derisa të emërohej një bord moderator. Musk përfundoi blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të Twitter më 28 tetor pas disa muajsh grindjeje.

Që atëherë ai ka pushuar nga puna gjysmën e fuqisë punëtore prej 7,500 personash të firmës dhe qindra staf të tjerë besohet se janë larguar, pas një emaili që thoshte se do të kërkoheshin orë të gjata dhe punë “hardcore” nga ata që mbetën.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications