16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Në luftë për vendin e parë si njeriu më i pasur në botë – Elon Musk mund sërish Bernard Arnault pas rënies nga renditja

Duhen Lexuar

Pasi humbi vendin e parë në renditjen e Forbes të njerëzve më të pasur në botë të enjten, shefi i Tesla kaloi Bernard Arnault të konglomeratit luksoz francez LVMH të premten në mëngjes.

Shefi i Tesla-s, Elon Musk, shtoi 5 miliardë dollarë në pasurinë e tij që nga mbyllja e tregut të aksioneve të së enjtes, që nga mesdita e së premtes ET, ndërsa aksionet e prodhuesit të tij të automjeteve elektrike u rritën me 5% në mes të tregjeve përndryshe të sheshta. Kaq mjaftoi që Musk të rifitonte titullin e tij si njeriu më i pasur në botë. Musk tani vlen rreth 188.7 miliardë dollarë, 1.4 miliardë dollarë më shumë se numri dy Bernard Arnault i konglomeratit luksoz francez LVMH, i cili e kaloi Musk të enjten.

Arnault gjithashtu e kaloi Musk dy herë të mërkurën, por në kohën kur tregjet e SHBA u mbyllën, Musk kishte rifituar epërsinë, me një vlerë neto të vlerësuar prej 185.4 miliardë dollarë, 700 milionë dollarë më shumë se Arnault. Të enjten, francezi mbajti vendin e parë në fund të ditës, me vlerë rreth 186.2 miliardë dollarë, pasi investitorët reaguan negativisht ndaj një raporti se Musk mund të zëvendësojë një pjesë të borxhit të Twitter me një hua personale të mbështetur nga aksionet e Tesla. Musk e mbylli ditën me vlerë rreth 185 miliardë dollarë.

“TSLA po kërcen pas një jave të vështirë për aksionet, e nxitur nga një numër më i mirë se sa pritej i besimit të konsumatorit dhe qartësia më e madhe rreth raporteve kontradiktore në fillim të javës në lidhje me një shkurtim të planifikuar të prodhimit në fabrikën e saj në Shangai këtë muaj,” thotë analisti i CFRA Garrett Nelson.

Aksionet e Tesla-s janë ulur më shumë se 50% këtë vit, me pjesën më të madhe të kësaj rënieje që ndodhi që kur Musk njoftoi blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh në Twitter në mes të prillit. Investitorët mund të kuptojnë se fundi është afër; Tesla mbylli të enjten brenda 8 dollarëve nga niveli i ulët i saj në 52 javë.

Ky mund të jetë një gabim, sipas Tesla bear David Trainer, CEO i firmës kërkimore të kapitalit neto New Constructs. “Aksionet e Tesla-s mbeten jashtëzakonisht të mbivlerësuara dhe rritja e saj gjatë viteve të fundit sugjeron që shumë investitorë thjesht po ndjekin aksionet e nxehta që kanë modele të dobëta biznesi,” thotë ai. “Kur ne shohim ditët kur stoqet e Tesla janë rritur, kjo thjesht tregon se si investitorët nuk po bëjnë kujdesin e tyre të duhur dhe nuk kujdesen për shpërndarjen inteligjente të kapitalit.”

Pavarësisht nëse është kështu, tubimi i Teslës në mëngjesin e së premtes ishte i mjaftueshëm për ta bërë Musk përsëri njeriun më të pasur në botë. Por siç kanë treguar dy ditët e fundit, kjo mund të ndryshojë para fundjavës.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit