10.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Me një vlerë tregu rreth 2 trilion dollarë – Ja miliarderët më të pasur të kriptove në botë

Duhen Lexuar

Pavarësisht nga të gjitha ngritjet dhe uljet e monedhave dixhitale, kësaj zone nuk i mungojnë paratë, mund të fitoni para në tregun e kriptove, i cili vlerësohet në 2 trilion dollarë. Dëshmi për këtë është lista e kripto-miliarderëve më të pasur në botë, e cila këtë vit është rimbushur me shtatë anëtarë të rinj. Ai përfshin sipërmarrës nga lista vjetore e Forbes e miliarderëve më të pasur në botë, të cilët e bënë pasurinë e tyre në teknologjinë e kriptomonedhës dhe blockchain.

Nr. 1. Changpeng Zhao

Pasuria: 65 miliardë dollarë

Burimi: Binance

Shtetësia: Kanada

Changpeng Zhao është biznesmeni më i pasur i kriptomonedhave në botë, krijuesi dhe CEO i platformës kryesore tregtare të kriptomonedhave Binance (sipas Forbes, ai zotëron të paktën 70% të kompanisë), i cili gjithashtu renditet i 19-ti në listën e njerëzve më të pasur në botë. Më parë u raportua se kompania trajtoi rreth dy të tretat e të gjitha transaksioneve të përpunuara nga shkëmbimet e centralizuara të kriptomonedhave vitin e kaluar, duke fituar më shumë se 16 miliardë dollarë. Bazuar në këto të dhëna, Forbes rriti vlerësimin e pasurisë së Zhao nga 1.9 miliardë dollarë vitin e kaluar. Miliarderi 44-vjeçar zotëron gjithashtu një sasi të vogël bitcoin dhe tokenet e vetë Binance – BNB – për një shumë të panjohur. Në vazhdim, Binance planifikon të bëjë një investim të madh në kompaninë mëmë që do të zotërojë Forbes USA.

Nr. 2. Sam Bankman-Fried

Pasuria: 24 miliardë dollarë

Burimi: FTX

Shtetësia: SHBA

Në fund të vitit 2021, biznesmeni 30-vjeçar u zhvendos nga Hong Kongu në Bahamas, një rajon më miqësor ndaj kriptove, së bashku me shkëmbimin e tij të kriptove FTX, të bashkëthemeluar me Gary Wang. Në janar, kompania, e cila vlerësohet në 32 miliardë dollarë, mblodhi 400 milionë dollarë të tjera. Ndër investitorët e startup-it janë një platformë për investime në kompanitë e kriptomonedhave dhe tokenat e rinj të Paradigmës, e cila është në pronësi të një tjetër kripto-miliarderi Fred Ehrsam; kompania e kapitalit sipërmarrës Sequoia; firma që blen Thoma Bravo; dhe Bordi i Planifikimit të Pensionit të Mësuesve të Ontarios. Operacionet e FTX në SHBA u vlerësuan kohët e fundit nga investitorët në 8 miliardë dollarë.

Sam Bankman-Fried, një adhurues i altruizmit efektiv dhe idesë utilitare se një person duhet të bëjë sa më shumë të jetë e mundur, është zotuar të japë të gjithë pasurinë e tij gjatë rrjedhës së jetës së tij. Ai zotëron rreth gjysmën e FTX dhe zotëron më shumë se 7 miliardë dollarë argumente FTT.

Numri 3. Brian Armstrong

Pasuria: 6.6 miliardë dollarë

Burimi: Coinbase

Shtetësia: SHBA

Në prill 2021, CEO dhe bashkëthemeluesi i Coinbase bëri një listë të drejtpërdrejtë të një shkëmbimi kriptomonedhash që vlerësohej në 100 miliardë dollarë. Megjithëse kapitalizimi i tregut i kompanisë sot është rreth gjysma e kësaj shume, mjafton që Armstrong, i cili zotëron 19% të Coinbase, të jetë personi i tretë më i pasur në botën e kriptomonedhave.

Armstrong, i cili në vitin 2020 u kërkoi punonjësve të tij të përmbaheshin nga diskutimet politike në punë, është i lehtë të mbahet mend për zgjedhjen e tij të vazhdueshme të bluzave të thjeshta. Në janar, 39-vjeçari shpenzoi 133 milionë dollarë në një rezidencë në Bel Air, një lagje në perëndim të Los Anxhelosit. Blerja u bë një nga transaksionet më të shtrenjta të pasurive të paluajtshme në qytet deri më sot.

Nr 4. Gary Wang

Pasuria: 5.9 miliardë dollarë

Burimi: FTX

Shtetësia: SHBA

Bashkëthemeluesi i FTX dhe CTO Gary Wang, i cili rrallë flet për shtypin, bashkëthemeloi shkëmbimin e kriptomonedhave në vitin 2019 me Sam Bankman-Freed. Wang zotëron 16% të aksioneve në kompaninë globale FTX, si dhe tokenat e shkëmbimit (FTT) me vlerë më shumë se 600 milionë dollarë. Përpara se të hynte në kriptomonedhë, Wang ishte një inxhinier softuerësh në Google, ku ai ndihmoi në krijimin e një shërbimi në internet për kërkimin dhe rezervimin e fluturimeve të fluturimeve në Google. Ai studioi matematikë dhe shkenca kompjuterike në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts.

Nr 5. Chris Larsen

Pasuria: 4.3 miliardë dollarë

Burimi: Ripple

Shtetësia: SHBA

Bashkëthemeluesi dhe kryetari ekzekutiv i kompanisë blockchain Ripple, token XRP e së cilës është kriptomonedha e tetë më e madhe në botë, aktualisht është duke ndjekur një padi nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (dhjetor 2020). Në të, agjencia pretendon se furnizimi fillestar i monedhave nga Ripple ishte i paligjshëm, dhe gjithashtu akuzon kompaninë për shitjen e letrave me vlerë të paregjistruara. Çështja, e cila është ende në pritje në gjykatat federale, konsiderohet një moment historik për të ardhmen e shitjeve të shenjave. Vetë Larsen dhe përfaqësuesit e kompanisë Ripple mohojnë keqbërjen. Miliarderi 61-vjeçar i kriptove është gjithashtu në partneritet me organizatat e ndryshimeve klimatike për të krijuar fushatën “Ndrysho kodin, jo klimë”.

Nr. 6. Cameron dhe 7. Tyler Winklevoss

Pasuria: 4 miliardë dollarë secila

Burimi: Bitcoin

Shtetësia: SHBA

Vëllezërit binjakë Winklevoss njihen për publikun e gjerë si “armiqtë e betuar të Mark Zuckerberg”, ata e akuzuan atë për vjedhjen e idesë së Facebook (rrjeti social njihet si ekstremist në Rusi dhe i ndaluar) në kolegj. Ky moment në historinë e kompanisë madje u përjetësua në filmin Rrjeti Social, ku Winklevoss u luajt nga aktori Armie Hammer. Pasi morën 65 milionë dollarë si pjesë e marrëveshjes me Zuckerberg, ata investuan në kriptovaluta dhe fituan një pasuri që aktualisht vlerësohet në 4 miliardë dollarë secila.

Vëllezërit, të cilët filluan të blejnë bitcoin në vitin 2012, kanë diversifikuar portofolet e tyre të aseteve dixhitale në kriptovaluta të tjera dhe kanë nisur shkëmbimin e kriptove Gemini. Ata gjithashtu zotërojnë tregun NFT të Nifty Gateway. Tetorin e kaluar, koleksionisti i artit Amir Soleimani akuzoi tregun për ndryshimin e gabuar të kushteve të shitjes, gjë që bëri që Nifty Gateway të pretendonte se i detyrohej platformës 650,000 dollarë.

Nr. 8. Song Chi-hyung

Pasuria: 3.7 miliardë dollarë

Burimi: Upbit

Shtetësia: Koreja e Jugut

Themeluesi i shkëmbimit kryesor të kriptomonedhave të Koresë së Jugut Upbit, Song Chi-hyun, bëri pasurinë e tij në tregun e lulëzuar të kriptomonedhave të Koresë së Jugut, i cili vlerësohet në 46 miliardë dollarë. Ai zotëron rreth një të katërtën e kompanisë mëmë të Upbit, Dunamu. Nëntorin e kaluar, ajo u vlerësua në 17 miliardë dollarë pasi kompania diskografike koreano-jugore Hybe, pas suksesit të bujshëm të grupit K-pop BTS, fitoi 2.5% të aksioneve në kompani. Ish-aksionarët e Dunamu përfshijnë gjigantin amerikan të gjysmëpërçuesve Qualcomm, i cili mbante 6% të aksioneve.

Nr. 9. Barry Silbert

Pasuria: 3.2 miliardë dollarë

Burimi: Digital Currency Group

Shtetësia: SHBA

Themeluesi i grupit të investimeve Digital Currency Group, Barry Silbert krijoi një kripto-konglomerat të larmishëm. Firma e tij e investimeve zotëron Grayscale, një kompani që menaxhon rreth 28 miliardë dollarë në asete kripto, si dhe faqen e lajmeve të monedhës dixhitale CoinDesk. Digital Currency Group ka investuar në mbi 200 startup të kriptomonedhave përmes filialeve të shumta. Para se të hynte në kriptomonedha, Barry Silbert ishte një bankier investimesh dhe sipërmarrës. Në vitin 2015, ai i shiti Nasdaq platformën e tregtimit të aksioneve Second Market për një shumë të pazbuluar.

Nr 10. Jed McCaleb

Pasuria: 2.5 miliardë dollarë

Burimi: Ripple, Stellar

Shtetësia: SHBA

Jed McCaleb fitoi pjesën më të madhe të pasurisë së tij nga platforma e pagesave të kriptomonedhave Ripple Labs, e themeluar në vitin 2012, dhe kriptomonedha XRP e krijuar brenda saj. McCaleb u largua nga projekti në vitin 2013 pas një konflikti me bashkëthemeluesin Chris Larsen dhe anëtarë të tjerë të ekipit. Që atëherë ai ka shitur shumicën e argumenteve të tij XRP, pas një marrëveshjeje të ndarë me Ripple Labs që u bë në vitin 2014. McCaleb tani është CTO i platformës së kriptomonedhës Stellar që ai themeloi.

Nr. 11. Nikhil Viswanathan dhe #12. Joseph Lau

Pasuria: 2.4 miliardë dollarë

Burimi: Alchemy

Shtetësia: SHBA

Bashkëthemeluesit e blockchain decacorn Alchemy, Nikhil Viswanathan dhe Joseph Lau, u takuan në vitin 2011 në Stanford ndërsa punonin si asistentë mësimdhënës në një klasë të shkencave kompjuterike. Që atëherë, ata kanë krijuar mbi 10 produkte të ndryshme së bashku. Projekti i tyre i parë hit, aplikacioni i takimeve Down To Lunch, mbajti për pak kohë vendin e parë në kategorinë e mediave sociale të App Store në prill 2016. Pasi mësuan për blockchain, në 2017 ata lançuan platformën Alchemy me mjetet e duhura për zhvilluesit dhe sipërmarrësit e blockchain .

Sot, Alchemy është një shërbim udhëheqës i zhvillimit të aplikacioneve Web3, i cili është përdorur, ndër të tjera, për të krijuar një treg për shitjen dhe blerjen e tokenëve të pandryshueshëm të OpenSea dhe shkëmbimit të kriptove të decentralizuar Kyber. Në shkurt, Alchemy mblodhi 200 milionë dollarë me një vlerësim prej 10.2 miliardë dollarësh, më pak se katër muaj pasi kompania u vlerësua në 3.5 miliardë dollarë në një raund mbledhjeje fondesh.

Nr 13. Devin Finzer dhe #14. Aleks Atalla

Pasuria: 2.2 miliardë dollarë

Burimi: OpenSea

Shtetësia: SHBA

Devin Finzer dhe Alex Atalla janë 30-vjeçarë bashkëthemelues të startup-it të blockchain OpenSea, një nga lojtarët e hershëm në tregun e NFT me rritje të shpejtë. OpenSea është një platformë për përdoruesit që të krijojnë, blejnë dhe shesin tokena jo të këmbyeshëm. Në vitin 2018, ata morën pjesë së bashku në programin e përshpejtuesit Y Combinator, duke propozuar një ide projekti që do t’i lejonte njerëzit të paguanin me kriptomonedhë për të ndarë pikat e tyre të nxehta Wi-Fi. Ata vendosën të hapnin një treg për tregun e sapolindur të NFT-së pasi mësuan për lojën online CryptoKitties, e cila u lejon lojtarëve të blejnë, shesin, mbledhin dhe mbarështojnë mace virtuale dhe funksionojnë në zinxhirin e bllokut Ethereum. OpenSea mblodhi 13.3 miliardë dollarë në janar, krahasuar me vetëm 1.5 miliardë dollarë gjashtë muaj më parë. Devin Finzer dhe Alex Atalla kanë secili rreth 18.

Nr 15. Fred Ehrsam

Pasuria: 2.1 miliardë dollarë

Burimi: Coinbase

Shtetësia: SHBA

Bashkëthemeluesi i platformës së shkëmbimit të kriptomonedhave Coinbase, Fred Ehrsam, u largua nga kompania në vitin 2017, por mbetet në bordin e drejtorëve dhe ende zotëron 6% të aksioneve në firmë. Ai aktualisht drejton Paradigm, një firmë që investon kryesisht në kompani kripto dhe tokena të rinj. Në janar, Paradigm investoi në Citadel, një nga prodhuesit më të mëdhenj të tregut në tregjet e aksioneve të SHBA. Përpara se të hynte në kriptomonedha, Ersam punoi si tregtar monedhash në Goldman Sachs, një nga bankat më të mëdha të investimeve në botë. Manjati i ri ia atribuon një pjesë të suksesit të tij në kripto, të qenit një “lojtar i fortë” në shkollën e mesme.

Nr 16. Kim Hyun-nyeon

Pasuria: 1.9 miliardë dollarë

Burimi: Upbit

Kombësia: Koreja e Jugut

Nënkryetari ekzekutiv i kompanisë koreano-jugore Dunamu, Kim Hyun Nyon, zotëron afërsisht 13% të shkëmbimit të kriptomonedhave Upbit. Kompania u themelua nga ai dhjetë vjet më parë së bashku me një tjetër miliarder të kriptove të Koresë së Jugut, Song Chi-hyun.

Nr 17. Michael Saylor

Pasuria: 1.6 miliardë dollarë

Burimi: MicroStrategy

Shtetësia: SHBA

Kredia e Saylor po e kthen MicroStrategy, një kompani softuerësh biznesi që ai themeloi në 1989, në një përfaqësues të Bitcoin. Në vitin 2020, entuziasti i kriptove vuri bast gjithçka në MicroStrategy duke blerë më shumë se 70,000 bitcoin me vlerë afërsisht 1.1 miliardë dollarë, duke përdorur rezervat e parave të firmës dhe madje duke marrë një hua fondesh.

Dhe basti i tij u shpërblye pasi vlera e bitcoin-it më pas u rrit në qiell. Dhe së bashku me këtë, stoku i MicroStrategy është katërfishuar gjatë dy viteve të fundit, duke e kthyer 57-vjeçarin Saylor në listën e miliarderëve pas rënies së aksioneve të internetit në vitet 2000-2001 dhe skandalit të kontabilitetit. Në mars të këtij viti, përfaqësuesit e MicroStrategy thanë se kompania mori një hua prej 205 milionë dollarësh për të blerë edhe më shumë nga kriptovalutat kryesore.

Nr 18. Matthew Roszak

Pasuria: 1.4 miliardë dollarë

Burimi: Bitcoin, kriptovaluta të tjera

Shtetësia: SHBA

Matthew Roszak filloi të blejë bitcoin në vitin 2012 dhe në vitin 2013 mori pjesë në ankandin e parë të kriptomonedhave, duke blerë tokenët Mastercoin, Factom dhe Maidsafe. Sipërmarrësi ka investuar gjithashtu në startup të ndryshëm të kriptomonedhave, duke përfshirë shkëmbimet e njohura Coinbase dhe Kraken. Përpara se të hynte në kriptovaluta, Roszak punoi si një kapitalist sipërmarrës me firmat SilkRoad Equity, ku ai trajtoi akuzat për tregtimin e brendshëm kundër kompanisë nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim, dhe në kapitalin privat në Advent International në MB.

Roszak kohët e fundit drejtoi një iniciativë për t’i dhënë çdo anëtari të Kongresit Amerikan asete dixhitale me vlerë 50 dollarë dhe ai thotë se i dha Richard Branson dhe Bill Clinton bitcoin-et e tyre të parë.

Nr 19. Tim Draper

Pasuria: 1.2 miliardë dollarë

Burimi: Bitcoin, kriptovaluta të tjera

Shtetësia: SHBA

Kapitalisti sipërmarrës Tim Draper investoi për herë të parë në Bitcoin në 2012. Dhe dy vjet më vonë, në 2014, ai bleu 29,656 bitcoin për 18.7 milionë dollarë (632 dollarë për monedhë) në një ankand që shiti tokena të konfiskuara nga organizatorët e tregut famëkeq në internet Silk Road për mallra dhe shërbime të paligjshme. Në fillim të këtij viti, në një koment për Forbes të SHBA-së, Draper tha se bitcoin do të arrinte 250,000 dollarë deri në fund të 2022, aktualisht tregtohet nën 50,000 dollarë.

N.Xh /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit