30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Kontrolli i realitetit të teknologjisë: Si humbi industria 7.4 trilion dollarë në një vit?!

Duhen Lexuar

Duket si një përjetësi më parë, por ka kaluar vetëm një vit. Në këtë kohë në 2021, Nasdaq Composite sapo kishte arritur kulmin, duke u dyfishuar që nga ditët e para të pandemisë. IPO-ja e suksesshme e Rivian ishte e fundit në një vit rekord për botime të reja. Punësimi po lulëzonte dhe punonjësit e teknologjisë po entuziazmoheshin në vlerën e lartë të opsioneve të tyre të aksioneve. Dymbëdhjetë muaj më vonë, peizazhi është dukshëm i ndryshëm.

Asnjë nga 15 kompanitë më të vlefshme të teknologjisë amerikane nuk ka gjeneruar kthime pozitive në vitin 2021. Microsoft ka humbur afërsisht 700 miliardë dollarë në treg. Kapaciteti i tregut të Meta-s është tkurrur me mbi 70% nga nivelet e saj më të larta, duke fshirë mbi 600 miliardë dollarë në vlerë këtë vit.

Në total, investitorët kanë humbur afërsisht 7.4 trilion dollarë, bazuar në rënien 12-mujore të Nasdaq. Rritjet e normave të interesit kanë penguar aksesin në kapital të lehtë dhe inflacioni në rritje i ka bërë të gjitha ato kompani që premtojnë fitime në të ardhmen shumë më pak të vlefshme sot. Aksionet e clouds kanë rënë krahas kriptove.

Ka shumë dhimbje për të kaluar. Kompanitë në të gjithë industrinë po shkurtojnë kostot, po ngrijnë punësimet e reja dhe po pushojnë stafin. Punonjësit që iu bashkuan atyre kompanive të reklamuara para IPO dhe morën pjesën më të madhe të kompensimit të tyre në formën e opsioneve të aksioneve tani janë thellë nën ujë dhe mund të shpresojnë vetëm për një rikthim në të ardhmen.

Goditja e Covid-19, në fakt, nuk ndryshoi përgjithmonë mënyrën se si ne punojmë, luajmë, blejmë dhe mësojmë. Punësimi dhe investimi sikur do të mblidhnim përgjithmonë orë të lumtura në video, duke u stërvitur në dhomën tonë të ndenjes dhe duke shmangur aeroplanët, qendrat tregtare dhe ngrënien në ambiente të brendshme, ishte një bast i keq.

Për më tepër për herë të parë në gati dy dekada, Nasdaq është në prag të humbjes ndaj S&P 500 në vite radhazi. Herën e fundit që ndodhi Nasdaq-i i teknologjisë së rëndë ishte në fund të një shtrirje të zgjatur të nën-performancës që filloi me shpërthimin e flluskës dot-com. Midis 2000 dhe 2006, Nasdaq mundi vetëm një herë S&P 500.

A po shkon teknologjia drejt të njëjtit kontroll të realitetit sot? Do të ishte marrëzi të numëronim Silicon Valley ose shumë kopje të tentuara që janë shfaqur në të gjithë globin vitet e fundit. Por a ka arsye për të vënë në dyshim përmasat e dështimit të industrisë? Ndoshta kjo varet nga sa i besoni Mark Zuckerberg.

Kjo është e gjitha para se të arrijmë te Elon Musk. Personi më i pasur në botë edhe pas një rënieje pothuajse 50% të vlerës së Tesla-s, tani është pronar i Twitter-it, pas një drame që zgjati gjashtë muaj dhe ishte gati të dilte në gjykatë. Musk shkarkoi me shpejtësi gjysmën e fuqisë punëtore të Twitter-it dhe më pas mirëpriti ish-presidentin Donald Trump përsëri në platformë pasi kreu një sondazh jozyrtar. Shumë reklamues kanë ikur.

Dhe qeverisja e korporatave është rikthyer në skenë pas kolapsit të papritur të këtij muaji të shkëmbimit të kriptomonedhave FTX, i cili arriti të rritet në një vlerësim prej 32 miliardë dollarësh pa asnjë bord drejtorësh apo shef financash. Firmat më të larta si Sequoia, BlackRock dhe Tiger Global panë që investimet e tyre u zhdukën brenda natës.

Edhe me shkrirjen e kriptove, shtimin e pushimeve nga puna dhe trazirat e përgjithshme të tregut, nuk është gjithçka fatkeqësi dhe errësirë ​​një vit pas kulmit të tregut. Golden tregon për optimizëm nga Uashingtoni, D.C., ku Akti i Reduktimit të Inflacionit të Presidentit Joe Biden dhe Akti i çipave dhe shkencës do të çojnë në investime në fusha kyçe në teknologji në vitin e ardhshëm.

Fondet nga ato fatura do fillojnë të rrjedhin në janar. Intel, Micron dhe Taiwan Semiconductor Manufacturing Company kanë njoftuar tashmë zgjerime në SHBA. Përveç kësaj, Golden parashikon rritje në kujdesin shëndetësor, ujë të pastër dhe energji, dhe brez të gjerë në 2023.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications