30.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

industria

Si do të ringrihet industria e prodhimit të armëve në Shqipëri? – Rreth 30-40 mln euro investimi fillestar për rijetësimin e industrisë ushtarake

Ledina Elezi/ Shqipëria synon të kthehet në një aktor konkurrues në tregun ndërkombëtar të prodhimit ushtarak. Kjo ishte një prej pikave të diskutimit në...

Bien çmimet e importit, por rriten kostot e prodhimit – Shtrenjtimi erdhi nga sektorët e energjisë dhe industria nxjerrëse

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, dy tregues të rëndësishëm si Indeksi i Çmimit të Prodhimit dhe Indeksi i Çmimit të Importit janë...

Na kushtojnë më lirë prodhimet e importit – Energjia dhe industria përpunuese shtrenjtojnë prodhimin vendas

Bizneset prodhuese vazhdimisht po përballen me një shtrenjtim të kostos së prodhimit të mallrave. Sipas INSTAT, në tremujorin e katërt të vitit 2023, Indeksi...

Përkeqësohet treguesi i ndjesisë ekonomike – Vrojtimi i BSH, u ndikua nga konsumatorët, industria, shërbimet dhe tregtia

Treguesi i ndjesisë ekonomike vijoi në rënie edhe gjatë muajit shkurt. Të dhënat e vrojtimit të Bankës së Shqipërisë tregojnë se për muajin e...

Çfarë eksportuam më shumë në vitin 2023? – Industria fasone më e goditura. Me rënie paraqiten edhe lëndët djegëse

Rënia e ndjeshme e çmimeve, si për produktet e importit, ashtu edhe për ato të eksportit e ka mbyllur vitin 2023 me një `tkurrje`...

Industria e bimëve mjekësore rrezikon falimentin – Hysenaj: Të mbështetet fermeri përmes pagesave direkte

Industria e bimëve aromatiko-mjekësore nuk është në ditët e saj më të mira për shkak te zhvlerësimit disa mujor të euros dhe parashikimet janë...

Industria dominohet nga nafta, hekuri dhe kromi – Vlera për 2022 arriti 108.6 mld lekë. Këpucët dhe pijet joalkoolike kryesojnë sasinë

Industria shqiptare dominohet nga nafta, hekuri dhe kromi për nga vlera, me një total prej 108.6 mld lekë për vitin 2022, dhe nga këpucët...

Kredia ndaj privatit, rritje me 35% në Qershor – Tregtia, industria përpunuese, hoteleri/restorante dhe “real estate”, kryesojnë vrullin

Huaja e re drejt sektorit privat jofinanciar gjatë Qershorit fiksohet pranë rreth 20 miliardë lekëve, në rritje të ndjeshme krahasuar me të njëjtën periudhë...

Rritet papunësia tek të rinjtë, pagat largojnë fuqinë punëtore nga bujqësia dhe industria

Të rinjtë largohen, por papunësia në këtë grupmoshë vazhdon të rritet.INSTAT raporton se në fund të tremujorit të parë, 22.5%  e shqiptarëve 15-29 vjeç...

Si po ndryshon industria e veshjeve dhe lëkurës? – Suedia mbështet sektorin për reduktimin e kostove dhe rritjen e qendrueshme

Qeveria suedeze prej vitesh mbështet bizneset shqiptare drejt një të ardhme më të qëndrueshme dhe më miqësore me mjedisin. Në konferencën dy ditore “Bussines...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications