18.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Pse mbi 400 miliardë dollarë janë fshirë nga vlera e industrisë së teknologjisë europiane në 2022?!

Duhen Lexuar

Industria e teknologjisë europiane ka humbur më shumë se 400 miliardë dollarë në vlerë këtë vit, sipas firmës së kapitalit të sipërmarrjes Atomico. Vlera e kombinuar e të gjitha firmave europiane të teknologjisë publike dhe private ka rënë në 2.7 trilion dollarë nga një kulm prej 3.1 trilion dollarësh në fund të vitit 2021, tha Atomico në raportin e saj vjetor “State of European Tech” të mërkurën.

Shifrat nënvizojnë atë që ka qenë një vit i vështirë për teknologjinë pasi kompanitë e teknologjisë me vlerë të lartë kanë parë aksionet e tyre të jenë nën presionin e faktorëve globalë, duke përfshirë pushtimin rus të Ukrainës dhe politikën më të rreptë monetare.

Rezerva Federale dhe bankat e tjera qendrore po rrisin normat dhe po kthejnë stimujt e epokës së pandemisë për të shmangur rritjen e inflacionit. Kjo i ka shtyrë investitorët të rivlerësojnë pozicionet e tyre ndaj kompanive teknologjike me humbje, vlerat e të cilave zakonisht mbështeten në pritjet e flukseve monetare të ardhshme.

Në Europë, disa kompani kanë parë rënie të mprehtë në vlerat e tyre të tregut. Klarna, grupi suedez ‘blej tani, paguaj më vonë’, uli vlerësimin e saj me 85% nga 45.6 miliardë dollarë në 6.7 miliardë dollarë në një të ashtuquajtur “raund zbritës”. Aksionet e shërbimit të transmetimit të muzikës Spotify, ndërkohë, kanë rënë mbi 60% vitin e kaluar.

Financimi i përgjithshëm i kapitalit sipërmarrës të startupeve europiane pritet të bjerë në 85 miliardë dollarë këtë vit, sipas raportit të Atomico, i cili bazohet në të dhëna sasiore dhe anketa në 41 vende. Kjo është 18% më pak nga më shumë se 100 miliardë dollarë startups europian të mbledhur në 2021.

Sidoqoftë, ishte shuma e dytë më e lartë e investuar ndonjëherë në ekosistemin e teknologjisë europiane deri më sot, tha Atomico. Investimet europiane të teknologjisë thyen rekorde vitin e kaluar pasi pjesëmarrja nga investitorët amerikanë u rrit në lartësi të reja.

Ky vit pa një përmbysje të kësaj tendence, me investitorët e huaj që tërhiqen kryesisht. Numri i investitorëve aktivë amerikanë në “mega raundet” prej 100 milionë dollarësh ose më shumë ra 22% nga viti i kaluar. Në gjysmën e parë të vitit 2022, sektori i teknologjisë në Europë ishte në zjarr, me nivele të investimeve ende 4% më të larta se në të njëjtën pikë në 2021, tha Atomico.

Megjithatë, investimet filluan të ngadalësohen nga korriku dhe u ngadalësuan më tej gjatë gushtit dhe shtatorit. Që atëherë, nivelet mujore të investimeve kanë qenë mesatarisht rreth 3 deri në 5 miliardë dollarë, në përputhje me nivelet e vitit 2018.

Ndërkohë, listat e tregjeve publike praktikisht janë avulluar. Vetëm tre IPO teknologjike me një kapak tregu prej 1 miliard dollarësh ose më shumë u zhvilluan globalisht në vitin 2022, me dy që ndodhin në Europë, tha Atomico. Në vitin 2021, kishte 86 IPO të tilla. Dhe rajoni nuk ishte imun ndaj valës së shkurtimeve teknologjike. Sipas raportit, firmat me seli europiane pushuan nga puna më shumë se 14,000 punonjës këtë vit, duke përbërë 7% të totalit të pushimeve nga puna në nivel global.

Në shfaqjet tregtare të industrisë si Web Summit dhe Slush, themeluesit e njëbrirëshve të mirëfinancuar inkurajuan sipërmarrësit e tjerë që të mbanin nën kontroll kostot dhe të sigurojnë se kanë një pistë të bollshme për t’i mbijetuar një rënieje. Dhe ndërsa tabloja e tregut ishte e zymtë këtë vit, investimi është ende tetë herë më i madh se sa ishte në 2015.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit