30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Vështirësia e nxjerrjes së Bitcoin shembet mes “stresit ekstrem” të industrisë!

Duhen Lexuar

Si rezultat i rillogaritjes së radhës, treguesi u ul me 7.32%, analistët në Glassnode e quajtën këtë një reflektim të stresit ekstrem në të cilin ndodhet industria e minierave të kriptomonedhave.

Kompleksiteti i nxjerrjes së Bitcoin pas rillogaritjes së radhës ra me 7.32%, në 34.24 T. Herën e fundit që një rënie e tillë ndodhi në korrik 2021. Në fund të muajit të kaluar, treguesi përditësoi nivelin më të lartë historik në rreth 36.95 T.

Kompleksiteti i rrjetit përcakton sasinë e fuqisë llogaritëse të nevojshme për të gjetur një bllok të ri në zinxhirin e blloqeve të bitcoin. Ai tregon se sa herë, mesatarisht, minatorët duhet të llogarisin vlerën e hash-it për të gjetur një bllok kriptomonedhe.

1 K = 1 mijë

1 M = 1 milion

1 G = 1 miliard

1 T = 1 trilion

Me uljen aktuale, objektivi i vështirësisë është vendosur në 34.24 T. Ky cilësim ndryshon çdo 2016 blloqe, ose afërsisht çdo dy javë. Kjo është e nevojshme për të mbajtur kohën e bllokimit rreth 10 minuta.

Firma analitike Glassnode theksoi se industria e minierave mbetet në një gjendje stresi ekstrem mes uljes së kuotave të kriptomonedhave, rritjes së kostove të energjisë elektrike dhe kompanive me probleme kreditimi.

Më herët u bë e ditur se minatorët, të cilët mblodhën rreth 4 miliardë dollarë për të blerë pajisje për nxjerrjen e monedhave kritike, kur rentabiliteti i saj arriti në 90%, tani nuk paguajnë kredi dhe japin qindra mijëra pajisje që shërbenin si kolateral për kreditorët.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications