14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Bitcoin bie sërish pas vendimit të Fed pasi kaloi 18 mijë dollarë për herë të parë në një muaj!

Duhen Lexuar

Bitcoin ra të enjten pasi Rezerva Federale e SHBA tregoi rritje të mëtejshme të normave të interesit dhe investitorët vazhduan të monitorojnë pasojat nga kolapsi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX. Kjo erdhi pasi monedha dixhitale më e madhe në botë arriti në 18,000 dollarë të mërkurën për herë të parë në më shumë se një muaj, duke u tregtuar deri në 18,356.50 dollarë.

Deri në orën 4:27 të mëngjesit të së enjtes. ET, bitcoin po tregtohej rreth 17,667,89 dollarë. Etheri, i cili arriti nivelin më të lartë në më shumë se një muaj të mërkurën prej mbi 1,350 dollarë, ra gjithashtu. Kriptomonedha po tregtohej me rreth 1,286,97 dollarë në orën 4:27 të mëngjesit ET.

Bitcoin ra nga vlera 18,000 dollarë pasi Rezerva Federale e SHBA rriti normën e saj bazë të interesit me 0.5 pikë përqindje në nivelin më të lartë në 15 vjet dhe tregoi se do të kishte rritje të mëtejshme vitin e ardhshëm. Aksionet në SHBA ranë pas vendimit të Fed. Bitcoin është i lidhur ngushtë me indekset e aksioneve të SHBA-së, veçanërisht me Nasdaq-un e rëndë për teknologjinë.

Investitorët po shikojnë gjithashtu pasojat e vazhdueshme nga kolapsi mahnitës i FTX që çoi në paraqitjen e kompanisë për falimentimin dhe arrestimin e themeluesit të saj të profilit të lartë Sam Bankman-Fried. Bankman-Fried është goditur me akuza penale nga prokurorët federalë të SHBA-së, si dhe me padi civile nga rregullatorët amerikanë.

Kompania u akuzua për përzierjen e fondeve të klientëve FTX me asetet nga Alameda Research, fondi mbrojtës i Bankman-Fried. John J. Ray, CEO i ri i kompanisë, u tha ligjvënësve se ajo që po bënte FTX “është në të vërtetë vetëm përvetësim i modës së vjetër”. Ndërkohë, Binance, shkëmbimi më i madh i kriptove në botë, u vu nën presion pasi ndaloi tërheqjet e stablecoin USDC këtë javë, me investitorët që kishin frikë nga problemet në kompani. Megjithatë, Binance rifilloi tërheqjet pas rreth 8 orësh pushim.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit