12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

BQE: Bitcoin është drejt ‘rrugës së parëndësisë’

Duhen Lexuar

Banka Qendrore Europiane dha një kritikë të fortë për bitcoin të mërkurën, duke thënë se kriptomonedha është në një “rrugë drejt parëndësisë”. Në një postim në blog të titulluar “Qëndrimi i fundit i Bitcoin”, Drejtori i Përgjithshëm i BQE-së Ulrich Bindseil dhe analisti Jürgen Schaff thanë se, për përkrahësit e bitcoin, stabilizimi i dukshëm i çmimit të tij këtë javë “sinjalizon një frymëmarrje në rrugën drejt lartësive të reja”.

“Me shumë gjasa, megjithatë, është një gulçim i fundit i nxitur artificialisht përpara rrugës drejt mungesës së rëndësisë dhe kjo ishte tashmë e parashikueshme përpara se FTX të rrëzohej dhe të dërgonte çmimin e bitcoin shumë më poshtë 16,000 USD,” shkruan ata.

Bitcoin arriti në 17,000 dollarë të mërkurën, duke shënuar një nivel më të lartë dyvjeçar për monedhën dixhitale më të madhe në botë. Megjithatë, ajo luftoi për të ruajtur atë nivel, duke rënë paksa në 16,875 dollarë. Vijay Ayyar, nënkryetar i zhvillimit të korporatave dhe ndërkombëtar në shkëmbimin e kriptove Luno, paralajmëroi se fryrja ka të ngjarë të jetë vetëm një rritje e tregut dhe nuk do të mbahet.

Vërejtjet nga zyrtarët e BQE-së janë në kohën e duhur, me industrinë e kriptove duke u rrëmbyer nga një nga dështimet e saj më katastrofike në historinë e fundit, rënia e FTX, një shkëmbim që dikur vlerësohej në 32 miliardë dollarë. Dhe tregu ka qenë kryesisht në rënie këtë vit mes normave më të larta të interesit nga Rezerva Federale.

Bindseil dhe Schaff thanë se bitcoin nuk i përshtatej modelit të një investimi dhe nuk ishte gjithashtu i përshtatshëm si mjet pagese.

Dizajni konceptual i Bitcoin dhe mangësitë teknologjike e bëjnë atë të diskutueshëm si një mjet pagese: transaksionet reale të Bitcoin janë të rënda, të ngadalta dhe të shtrenjta”, shkruan ata. “Bitcoin nuk është përdorur kurrë në ndonjë masë të konsiderueshme për transaksione ligjore në botën reale.”

“Bitcoin nuk është gjithashtu i përshtatshëm si investim. Ai nuk gjeneron flukse monetare (si pasuritë e paluajtshme) ose dividentë (si aksionet), nuk mund të përdoret në mënyrë produktive (si mallrat) ose të sigurojë përfitime sociale (si ari). Prandaj, vlerësimi në treg i Bitcoin bazohet thjesht në spekulime,” shtuan ata.

Analistët thonë se paaftësia paguese e FTX ka të ngjarë të përshpejtojë rregullimin e monedhave dixhitale. Në Bashkimin Europian, një ligj i ri i quajtur Tregjet e Aseteve Kripto, ose MiCA, pritet të harmonizojë rregullimin e aseteve dixhitale në të gjithë bllokun. Bindseil dhe Schaff thanë se ishte e rëndësishme të mos ngatërrohej rregullorja si një shenjë miratimi.

Ata gjithashtu ngritën shqetësime për kredencialet e dobëta mjedisore të bitcoin. Baza teknike e kriptomonedhës është e tillë që kërkon një sasi masive të fuqisë kompjuterike për të verifikuar dhe miratuar transaksione të reja. Ethereum, rrjeti që qëndron pas eterit rival të bitcoin, kohët e fundit kaloi në një kornizë të re që mbështetësit thonë se do të ulte konsumin e tij të energjisë me më shumë se 99%.

Nuk është hera e parë që BQE ka ngritur dyshime për monedhat dixhitale. Presidentja e BQE-së, Christine Lagarde në maj tha se ajo mendon se kriptovalutat “nuk vlejnë asgjë”. Komentet e saj erdhën pas një skandali të veçantë për industrinë, shpërthimi shumë miliardë dollarësh i të ashtuquajturit stablecoin terraUSD.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit