11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Pse El Salvador do të blejë Bitcoin çdo ditë?!

Duhen Lexuar

Presidenti i Salvadorit Nayib Bukele ka njoftuar se vendi i tij do të blejë një bitcoin çdo ditë nga 18 nëntori.

“Ne do të blejmë një bitcoin çdo ditë duke filluar nga data 18 nëntor”, shkroi Bukele në Twitter.

El Salvador u bë vendi i parë në botë që legalizoi bitcoin si një mjet pagese. Ligji përkatës ka hyrë në fuqi më 7 shtator 2021.

Të hënën, çmimi i bitcoin ra me 5% në 15.99 mijë dollarë.

Bitcoin po përpiqet të mbajë vlerën e 16,000 dollarëve në mes të krizës rreth shkëmbimit të falimentuar të kriptove FTX.

Që nga e marta e kaluar, çmimi i kriptomonedhës ka rënë nga 20.56 mijë dollarë, duke humbur më shumë se 20% të vlerës së saj në total dhe kapitalizimi i tregut të kriptove ka rënë nga më shumë se 1 trilion dollarë në rreth 800 miliardë dollarë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit