30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Bitcoin arrin nivelin më të ulët të 2 viteve ndërsa tregu i kriptove shënon 1.4 trilion dollarë humbje këtë vit!

Duhen Lexuar

Bitcoin të martën arriti në nivelin më të ulët të dy viteve pasi tregu i kriptomonedhave mori një goditje dramatike pas rënies së bursës kryesore FTX.

Bitcoin arriti në 15,480 dollarë, niveli i tij më i ulët që nga 11 nëntori 2020, sipas të dhënave të CoinDesk. Monedha dixhitale që atëherë është rikthyer nga ajo niveli i ulët dhe po tregtohej me rreth 15,728,33 dollarë në orën 4:08 të mëngjesit ET.

I gjithë tregu i kriptomonedhave ka humbur më shumë se 1.4 trilion dollarë në vlerë këtë vit pasi industria është rrënuar me probleme nga projektet e dështuara deri te një krizë likuiditeti, e përkeqësuar nga rënia e FTX, dikur një nga shkëmbimet më të mëdha në botë.

Çështjet e fundit të Crypto-s filluan pasi Changpeng Zhao, CEO i Binance, tha se shkëmbimi i tij do të shesë argumentet e tij FTT. FTT është monedha dixhitale vendase e shkëmbimit të kriptove të FTX. Lëvizja e Binance shkaktoi kolapsin e FTX, një kompani që dikur vlerësohej në 32 miliardë dollarë. FTX që atëherë ka paraqitur për falimentim.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, hakerët vodhën rreth 477 milionë dollarë kriptomonedhë nga FTX, pjesa më e madhe e së cilës është konvertuar në eterin e monedhës dixhitale. Por hakerët kanë filluar t’i pastrojnë ato para në bitcoin. Për shkak se ata po shesin eter, çmimi i eterit gjithashtu ka qenë nën presion.

Ether po tregtohej me rënie rreth 3.5% në 1,089.42 dollarë në orën 4:08 të mëngjesit ET. FTX mund të ketë më shumë se 1 milion kreditorë. Ajo u detyrohet më shumë se 3 miliardë dollarëve vetëm 50 kreditorëve të saj kryesorë të pasiguruar.

Themeluesi i disgraced FTX, Sam Bankman-Fried dha dorëheqjen si CEO në fillim të këtij muaji dhe u zëvendësua nga John Ray III. Ray po kërkon të shesë ose ristrukturojë perandorinë globale të FTX.

Ndërkohë, Bankman-Fried është ende duke shpresuar se ai mund të ndërmjetësojë një lloj marrëveshjeje për të shpëtuar FTX. Por çmimet e kriptove mbeten nën presion pasi investitorët kanë frikë se kolapsi i FTX mund të shkaktojë ngjitje në të gjithë industrinë.

Në fillim të këtij viti, kolapsi i të ashtuquajturit stablecoin algoritmik terraUSD shkaktoi valë tronditëse në të gjithë botën e kriptove dhe kontribuoi në rënien e entiteteve të tjera si fondi mbrojtës Three Arrows Capital. Investitorët janë të shqetësuar për efektet e ngjashme të valëzimit nga dështimi i FTX.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications