6.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024

Amazon bëhet kompania e parë që humbet 1 trilion dollarë në vlerë aksionesh

Duhen Lexuar

Amazon, një nga kompanitë e para që iu bashkua klubit prestigjioz të vlerësimit prej 1 trilion dollarësh, sapo kaloi një tjetër moment historik, pa dyshim më pak të dëshirueshëm. Këtë javë, Everything Store i Jeff Bezos u bë kompania e parë e tregtuar publikisht që humbi 1 miliardë dollarë në vlerësimin e tregut.

Shifrat befasuese, të vërejtura fillimisht nga Bloomberg, janë rezultate të një ekonomie në përkeqësim, raporteve të vazhdueshme të fitimeve dhe shitjeve masive të aksioneve. Amazon, me vlerë 1.882 trilion dollarë më 21 qershor, të enjten raportoi një vlerësim relativisht të ulët prej 878 miliardë dollarësh.

Microsoft, i cili kaloi për pak kohë Apple si kompania më e vlefshme në botë vitin e kaluar, nuk ishte shumë prapa, me humbjet e vlerësimit të tregut që lëviznin rreth 900 miliardë dollarë. Të kombinuara, rëniet e dy kompanive kapin efektin e një viti të keq që shumica në teknologji do të donin ta harronin së shpejti.

Këto rënie nuk janë të kufizuara vetëm në Amazon dhe Microsoft. Pesë kompanitë më të vlefshme të teknologjisë amerikane thuhet se kanë humbur një vlerë prej 4 trilion dollarësh këtë vit. Për ta vënë këtë në perspektivë, kjo është më shumë se GDP-ja e kombinuar e Turqisë, Argjentinës dhe Zvicrës.

Amazon, në veçanti, i zhgënjeu investitorët muajin e kaluar me të ardhurat e tremujorit të tretë që nuk arritën të përmbushnin pritjet. Më keq akoma, kompania tha se pret të postojë rritje tremujore të katërt nga viti në vit prej vetëm 2-8 %. Kjo është e mirë për një kompani normale, por nuk ka asgjë normale për Amazon e cila ishte, deri më tani, një makinë e pamëshirshme rritjeje. Ashtu si shumë kompani të tjera, Amazon gjithashtu duhej të përballej me rënien e blerjeve të tregtisë elektronike pasi konsumatorët, më pak të shqetësuar për Covid-19, fillojnë të kthehen përsëri në dyqanet me pakicë.

Në anën pozitive, Amazon deri më tani ka arritur të shmangë pushimet nga puna që kanë ndikuar kaq shumë nga bashkatdhetarët e saj të industrisë së teknologjisë. Kjo nuk do të thotë se nuk ka arsye për shqetësim.

Në fillim të këtij muaji, kompania u zhvendos për të zgjeruar një ngrirje të mëparshme të punësimit për të mbuluar të gjithë punonjësit e saj të korporatës. Në një memo, zëvendës presidentja e lartë e Amazon për Përvojën dhe Teknologjinë e Njerëzve, Beth Galetti përmendi një perspektivë të pasigurt ekonomike dhe një rritje të punësimeve në vitet e fundit si shtytësit kryesorë pas ngadalësimit.

Duke zvogëluar, humbjet rekord të vlerësimit mund të thonë po aq për veçoritë e ekonomisë moderne globale sa për një kompani të vetme. Vetëm katër vjet më parë, Apple u bë kompania e parë që arriti vlerën prej 1 trilion dollarësh.

Apple në një farë mënyre arriti ta trefishonte për pak kohë atë vlerësim në vitet që pasuan dhe rreth gjysmë duzinë kompani të tjera, duke përfshirë Amazon, Microsoft, Meta dhe Saudi Aramco, të gjitha ia dolën të kapërcejnë shifrën dikur të pakuptueshme. Tani, në vitin 2022, në vend që të shkruani histori për kompanitë që arrijnë atë shifër trilion dollarësh, historitë më kuptimplota përqendrohen rreth atyre që mund të humbasin të njëjtën sasi dhe të ruajnë ende nivele të paparashikueshme të pasurisë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit