12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Bernard Arnault sapo u bë personi më i pasur në botë. Por, kush është ai?!

Duhen Lexuar

Bernard Arnault, kryetari i gjigantit francez të mallrave luksoze LVMH, sapo është bërë europiani i parë që kryeson listën e njerëzve më të pasur në botë të Bloomberg, duke e zbritur Elon Musk në vendin e dytë.

Tani me vlerë 171 miliardë dollarë, pasuria e Arnault eklipsoi pasurinë 164 miliardë dollarësh të CEO të Tesla të martën, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Arnault tashmë e kishte rrëzuar Musk nga vendi i parë në listën e “Miliarderëve në kohë reale” të Forbes javën e kaluar.

Pasuria neto e Musk ka rënë me 107 miliardë dollarë këtë vit, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Pasuria e Arnault, e cila buron nga aksionet e tij kontrolluese në LVMH, ka pësuar një rënie më modeste prej 7 miliardë dollarësh.

Divergjenca është pjesërisht për shkak të performancës së aksioneve të kompanive në të cilat çifti zotëron aksione. Blerja e Twitter nga Musk nuk është se ka ndihmuar. Megjithatë, ai nuk ka rrezik të menjëhershëm të bjerë më poshtë në listë: Pasuria e tij mbetet lehtësisht më e madhe se ajo e industrialistit indian Gautam Adani (125 miliardë dollarë) dhe themeluesit të Amazon, Jeff Bezos (116 miliardë dollarë), të cilët renditen në vendin e tretë dhe të katërt në Lista e Bloomberg.

Ndërsa çmimi i aksionit të Tesla (TSLA) ka rënë me 54% këtë vit, aksionet e LVMH janë mbajtur të qëndrueshme, mbështetur nga shitjet e fuqishme në Shtetet e Bashkuara dhe Europë. Tregu i luksit ka mbetur relativisht i qëndrueshëm këtë vit, edhe pse rritja e inflacionit ka bërë që blerësit më pak të pasur të ndryshojnë zakonet e tyre të shpenzimeve. LVMH ka një vlerë tregu prej 362.4 miliardë euro (386 miliardë dollarë).

I lindur në Roubaix në veri të Francës në vitin 1949, Arnault u diplomua në shkollën prestigjioze École Polytechnique, një shkollë inxhinierike në Paris. Ai filloi karrierën e tij në kompaninë familjare të ndërtimit, Ferret-Savinel, duke u bërë kryetar në 1978 pas promovimeve të njëpasnjëshme. Gjashtë vjet më vonë, ai nuhati se qeveria franceze po kërkonte një investitor të ri për të marrë përsipër Boussac Saint-Freres. Grupi i falimentuar i tekstilit zotëronte një pasuri kryesore: Christian Dior, një shtëpi e famshme franceze e modës.

Arnault bleu kontrollin e grupit, duke e kthyer atë në përfitim dhe duke nisur një strategji për të zhvilluar kompaninë lider në botë të mallrave luksoze. “Në këtë proces, ai ringjalli Christian Dior si gur themeli i organizatës së re”, sipas një biografie në faqen e internetit të LVMH.

Arnault bleu një aksion kontrollues në LVMH në 1989, dy vjet pasi grupi u formua nga bashkimi i Louis Vuitton dhe Moët Hennessy. Që atëherë ai ka qenë kryetar dhe CEO i kompanisë. Edhe pse emri i tij mund të mos njihet menjëherë për shumëkënd, markat në të cilat Arnault ka qenë instrumental në rritjen nga Christian Dior në Dom Pérignon janë bërë emra të njohur.

Gjatë tre dekadave të fundit, Arnault e ka kthyer LVMH në një central elektrik të mallrave luksoze me 75 etiketa që shesin verë, pije alkoolike, modë, produkte lëkure, parfume, kozmetikë, orë, bizhuteri, udhëtime luksoze dhe qëndrime në hotele. Ai hapi dyqanin e parë të Kinës Louis Vuitton në Pekin në 1992. Në janar 2021, grupi përfundoi blerjen prej 15.8 miliardë dollarësh të argjendarisë ikonë amerikane Tiffany & Co, blerja më e madhe ndonjëherë e industrisë së luksit.

Përpjekjet filantropike të Arnault ndiqen kryesisht përmes LVMH, e cila fokuson patronazhin e saj në art dhe kulturë. Në vitin 2019, grupi dhuroi 200 milionë euro (212 milionë dollarë) për të ndihmuar në rindërtimin e Notre Dame pas një zjarri masiv që përfshiu katedralen e Parisit.

Arnault ka mbajtur prej kohësh titullin e personit më të pasur në Europë, por 73-vjeçari mban një profil shumë më të ulët se Musk dhe nuk është personalisht aktiv në asnjë platformë të madhe të mediave sociale. Në tetor, ai i tha Radio Classique në pronësi të LVMH se ai shiti avionin e tij privat sepse ishte turpëruar nga Twitter për përdorimin e shpeshtë të avionit. Arnault është i martuar dhe ka pesë fëmijë, të cilët aktualisht punojnë në LVMH ose në një nga markat e saj, sipas Bloomberg.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit