11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Elon Musk kthen Twitter-in në ‘hotel’ për stafin! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Gjatë kësaj jave janë shfaqur foto të hapësirës së zyrës në Twitter që është shndërruar në dhoma gjumi, të cilat autoritetet e San Franciskos po i hetojnë si shkelje të mundshme të kodit të ndërtimit. Një imazh tregon një dhomë me një krevat dopio, duke përfshirë një gardërobë dhe pantofla.

Një ish-punëtor tha se shefi i ri i Twitter, Elon Musk ka qëndruar në selinë që kur bleu firmën. Ai muajin e kaluar i dërgoi email të gjithë stafit të Twitter duke thënë se “do të duhet të jenë jashtëzakonisht të fortë” për të pasur sukses.

Departamenti i Inspektimit të Ndërtimit në San Francisko ka konfirmuar se po heton shkeljet e mundshme pas një ankese. Musk tha se qyteti po sulmonte kompanitë për sigurimin e shtretërve për “punonjësit e lodhur”.

Në një postim të fshirë tani, Musk postoi se ai do të punonte dhe do të flinte në zyrë “derisa të rregullohet org”. Ka edhe fotografi të divaneve në Twitter që përdoren si shtretër. Një dhomë tjetër konferencash ka një orë alarmi dhe një fotografi të vendosur mbi një shtrat të grimuar.

Muajin e kaluar Musk, i cili përfundoi blerje e tij të Twitter në tetor, i dërgoi email të gjithë stafit të kompanisë duke thënë se do të duhej të punonin “orë të gjata me intensitet të lartë”.

Senatori i shtetit të Kalifornisë Scott Wiener tha: “Ai tani po i bën ata [punëtorët] të flenë në Twitter. “Është e qartë se ai nuk kujdeset vërtet për njerëzit. Ai nuk kujdeset për njerëzit që punojnë për të.” Një zyrtar i Departamentit të Inspektimit të Ndërtimit tha gjithashtu: “Duhet të sigurohemi që ndërtesa të përdoret siç duhet.” Në një përgjigje ndaj një gazetari në Twitter, Musk postoi se qyteti duhet t’i japë përparësi mbrojtjes së fëmijëve nga pasojat e keqpërdorimit të drogës opioid.

Forbes ishte i pari që tregoi historinë e ” fjetjes në sallën e konferencave në selinë e kompanisë së fundit të shpopulluar”, duke vënë në dukje se ishte një përmirësim i dukshëm në rregullimin e improvizuar të qeseve të gjumit në dysheme të postuar në Twitter nga një punonjës.

Dhomat e gjumit, raportoi Bloomberg, thuhet gjithashtu se strehojnë staf nga Tesla dhe biznese të tjera në pronësi të Musk, të sjellë për të punuar në Twitter, “disa prej të cilëve udhëtojnë në Twitter për takime pune”.

Zyrtari i Departamentit të Inspektimit të Ndërtimit, Patrick Hannan tha për San Francisco Chronicle se kishte hetuar të gjitha ankesat dhe kishte rregulla të ndryshme për ndërtesat e banimit, madje edhe ato që përdoren për qëndrime afatshkurtra.

Në maj 2020, para marrjes së Musk, Twitter u tha punonjësve se mund të punonin nga shtëpia “përgjithmonë” nëse dëshironin, sepse masat e tij të punës në distancë gjatë bllokimeve të Covid kishin qenë një sukses.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit