29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Jack Ma, miliarderi i Alibaba, u zhduk nga publiku në vitin 2020 – Financial Times raporton: Ndodhet në Tokio!

Duhen Lexuar

Dikur një nga biznesmenët më të pasur të Kinës, Jack Ma, themeluesi i Alibaba Group, u zhduk kryesisht nga publiku dy vjet më parë pas një përplasjeje me autoritetet. Ai tani është rishfaqur në Tokio, raportoi Financial Times, duke cituar njerëz me njohuri të drejtpërdrejta për vendndodhjen e tij.

Ma, një mësues i kthyer në titan të teknologjisë, dikur ishte një jet-seter i profilit të lartë që ishte fytyra e Big Tech të Kinës. Por ai ka mbajtur një profil të ulët që nga tetori 2020 pasi mbajti një fjalim duke kritikuar sistemin rregullator financiar të Kinës.

Fjalët e tij zemëruan autoritetet kineze, duke nxitur një kontroll intensiv rregullator të bizneseve të tij dhe një goditje më të gjerë ndaj firmave të teknologjisë në vend. Ka pasur spekulime intensive për vendndodhjen e Ma që kur ai u zhduk nga qendra e vëmendjes.

Miliarderi u pa në korrik duke vizituar Universitetin dhe Kërkimin në Wageningen, njoftoi institucioni holandez në faqen e tij të internetit.

Raporti i Financial Times tha se megjithëse ai jeton në Tokio për gati gjysmë viti, Ma ka mbajtur një profil të ulët në qytet dhe shoqërohet kryesisht në disa anëtarë të klubeve private. Ai tha se ai gjithashtu ka kaluar kohën e tij në Japoni duke vizituar burimet e nxehta dhe vendpushimet e skive në fshat me familjen e tij.

Ma ka bërë udhëtime të rregullta në SHBA dhe Izrael, thuhet në raport. Ashtu si Kina, Japonia kishte disa nga kontrollet më të ashpra kufitare në botë gjatë pandemisë, por udhëtimi pa viza rifilloi muajin e kaluar. Në të kundërt, bllokimet kanë vazhduar në Kinë, duke çuar në protesta të rralla kundër autoriteteve gjatë fundjavës.

Në qendër të vëmendjes në aktivitetet e Ma përkoi me shtytjen e Pekinit për “prosperitet të përbashkët”, një koncept që të pasurit duhet të ndajnë pasurinë e tyre me të varfrit për të krijuar një shoqëri më të barabartë. Përpjekja goditi firmat e teknologjisë, si dhe firmat e pronave, të cilat u detyruan të reduktonin nivelet e tyre të borxhit ndërsa autoritetet kërkuan të kontrollonin çmimet e larta të shtëpive.

Kjo rëndoi mbi firmat kineze të teknologjisë dhe pronës, duke bërë që vlera neto e njerëzve më të pasur të vendit të bjerë. Ma, i cili në kulmin e tij kishte rreth 61 miliardë dollarë në tetor 2020, tani mendohet të jetë rreth 30.7 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Kjo është pjesërisht për shkak se çmimi i aksioneve të Alibaba ka rënë me rreth 75% nga kulmi i tij në vitin 2020.

Ma dha dorëheqjen si kryetar i Alibaba në vitin 2019. Ai ende qëndron në bordin e fondacionit Jack Ma, të cilin ai e themeloi.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications