11.5 C
Tirana
E diel, 3 Dhjetor 2023
- Reklama -
spot_img

Reflektime

Kur Unë Komunikoj nga Marsela Ibrahimi

Dreq! Prap shi sot…Pantallonat ngjyrë kremi dhe këmisha e bardhë kanë 4 ditë që qëndrojnë të hekurosura. S’po mundem ti vesh bashkë me të tjerat. Duhet të nxitoj! Jam shumë vonë për të menduar të njëjtën gjë 4 ditë rresht.

Kur Unë Komunikoj nga Mariola Alia

Eshte e shtune.Vendos te dal ne club.Vesh nje fund  te shkurter dhe nje bluze me dekolte te hapur. Bej grimin dhe marr nje taksi ne telefon.Per pak minuta zbres dhe BUM! Ketu nis gjithcka…

Kur Unë Komunikoj nga Bleona Sheqeri

Na duhet të komunikojmë kudo. Ama nuk është gjithmonë proces i lehtë. Ndonjëherë për njerëz të cilët zhvendosen nga njëri vend në tjetrin komunikimi has vështirësi. Personalisht këtë e ndjeva kur vendosa të filloj studimet në Tiranë

Kur unë komunikoj nga Audrey Kola

Kur unë komunikoj, me kuptojnë të tjerët? Kur unë komunikoj, arrij të pëcjell mesazhin që dua? Kur unë komunikoj…

Tirana një metropol i zhurmshëm nga Mariola Alia

E keni vënë re sa zhurmë ka ky qytet nga mëngjesi deri në mbrëmje?! Po ndaj me ju mëngjesin e një dite.Zgjimi im bëhet nga boria e një makine.

Zhurmat e qytetit tim nga Anabela Hoxha

Tirana, kryeqytet, metropol, zhurmë! Tirana me zhurmë e cila është përfolur nga shumë njerëz, madje nga vetë kryeministri në një nga këngët më të dëgjuara të grupit Ëest Side Family. Tirana me zhurmë që na ndjek në përditshmëri.

Zhurmat e qytetit tim nga Audrey Kola

Nga t’ja nis me zhurmat e qytetit tim. Qytet i cili për të disatin vit rradhazi del si qyteti më pak i jetueshëm për shkak të jetesës, ajrit të ndotur dhe ndotjes akustike.

Zhurmat e qytetit tim nga Bleona Sheqeri

Kur flasin njerëzit për pasojat e këqija të urbanizimit, shumica përmendin ndotjen e ajrit, trafikun, mungesën e hapësirave të gjelbërta, por rrallë përmendet ndotja akustike. Kjo ështe diçka që ka ndryshuar me kalimin e kohës. Tani jemi më të vetëdijshëm për faktin se ndotja akustike përfaqëson një rrezik, po aq sa format e tjera të ndotjes.

Zhurmat e qytetit tim nga Dalina Mekshi

Çdo ditë e më tepër dëgjoj për njerëz të cilët zhvendosen sa më larg qendrave të qyteteve, larg zhurmës dhe ndotjes. E gjithë kjo për një jetë sa më të qetë në periferi. Madje disa, ata që nuk i tolerojnë fare, zgjedhin vila të vogla afër fshatrave bashkë me fermën e tyre të mbushur me lloj lloj kafshësh.

Zhurmat e qytetit tim nga Marsela Ibrahimi

E shtunë…Alarmin e zgjimit sigurisht që nuk e kam vendosur. Komshiu që kam përballë më siguron zgjimin në 08:15 me një zhurmë buçitëse. Zhurma jo vetëm po depërton nëpërmjet murit, por ndjej se do ta thyej atë. Irrituese…Ende pa hapur sytë mirë, provokohem të ngrihem kështu si jam, me pizhama.

Artikujt e Fundit

- Reklama -