16.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
- Reklama -
spot_img

Shkence & Teknologji

MIE: Kërkimi i naftës nga Shell vazhdon – “Rezerva e naftës është e konfirmuar, po punohet për zgjidhjet teknologjike”

Marrëveshja hidrokarbure për kërkimin e naftës në Shpirag është në fuqi dhe nuk ka asnjë mbyllje të kërkimeve, sipas Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë....

Reaktori i parë në botë që mund të prodhojë energji të pakufizuar!

Në zemër të Provence, disa nga mendjet më të ndritura shkencore në planet po krijojnë skenën për atë që quhet eksperimenti më i madh...

A do të kontrollohet policia e së ardhmes nga inteligjenca artificiale? Në këtë shtet tashmë po!

Makinat do të zënë vendin e njerëzve në botën e punës. Kjo profeci, aq e vjetër sa industrializimi, mund të përshpejtohet me futjen e...

Si ky komb po përdor teknologjinë e mbjelljes së reve për të prodhuar shi?!

Rritja e temperaturave globale ka shtuar një tendosje në rajone si Lindja e Mesme, e cila është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj ndikimeve të ndryshimeve...

A duhet ta fikim kompjuterin natën apo thjesht ta vendosim në standby?

Një sondazh i kryer nga Panda Security, një kompani që prodhon një nga programet antivirus më të njohur në botë, zbuloi se vetëm 37%...

Ky vend është lider global në tregtimin e diamanteve. Tani, ai kërkon edhe t’i rritë ato në laborator!

Diamantet janë materiali më i vështirë në Tokë dhe gjetja e tyre në natyrë është mjaft e vështirë. Për mijëra vjet, njerëzit kanë gërmuar...

Ky terminal i ri aeroporti europian do të ketë një vresht mbi çatinë e tij!

Nga rrokaqiejt “Walkie Talkie” në Londër, në Aeroportin Ndërkombëtar Carrasco në Uruguaj, portofoli i firmës Rafael Viñoly Architects me bazë në Nju Jork përbëhet...

Shpikja e re kineze: Pajisja që mund të lëvizë objektet nga larg!

Arma ose forca e kësaj pajisjeje mund të ndërveprojë me një shumëllojshmëri të gjerë mbeturinash hapësinore pasi nuk kërkon pika për t’u ngjitur në...

Pishina më e gjatë e pezulluar sapo u hap në ndërtesën ‘pa mur mbajtës’ më të gjatë në botë!

Dubai po bën bujë me strukturën e tij më të fundit të rekordeve. Rrokaqiejt binjakë të sapo hapur One Za’abeel janë shtëpia e ndërtesës...

As shenjat e gishtërinjve e as njohja e fytyrës – Smartphonet e së ardhmes do të zhbllokohet me frymën tuaj!

As shenjat e gishtërinjve e as njohja e fytyrës. Në të ardhmen, telefonat tanë inteligjentë do të zhbllokohen me frymën tonë. Çdo individ, në...

Artikujt e Fundit

- Reklama -