20.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
- Reklama -
spot_img

Turizmi

Dy nga 100 plazhet më të mira në botë janë në Europë – Nuk janë as në Spanjë e as në Portugali!

Beachatlas, një enciklopedi e plazheve globale e fuqizuar nga AI, ka një renditje të re tw plazheve mw tw mira nw botw. Kjo është...

Tunelet dhe urat gjigante që lidhin Azinë me Europën! (FOTOT)

Me brigje të pjerrëta të mbushura me pallate private elegante, parqe pallatesh dhe korije shekullore, Bosfori është mishërimi i Stambollit. Kjo ngushticë 30 kilometra...

Të gjitha vendet ku duhet të paguani një ‘taksë turistike’ në 2024!

Lajmet për ndikimet negative të shumë turistëve ishin kudo. Destinacionet më të njohura në botë, si Venecia, Barcelona dhe Zelanda e Re, po përpiqen...

Turistët hedhin mbi 1 milion euro në shatërvanin Trevi të Italisë çdo vit. Çfarë ndodh me këto para?!

Nëse keni vizituar Romën, me siguri keni hedhur një monedhë në shatërvanin e famshëm Trevi. Çdo vit, mbi 1 milion euro përfundojnë në ujin...

3 plazhet më të mira në botë janë të gjitha në Europë! Cilat janë plazhet e tjera në top listë?

Në një botë ku qëndrueshmëria dhe bukuria natyrore dominojnë gjithnjë e më shumë zgjedhjet e udhëtarëve, Praia da Falésia e Portugalisë shfaqet si xhevahiri...

Pse ky kompleks spektakolar mund të bëhet “magneti kulturor” i këtij shteti?!

Ajo që aktualisht është vetëm një ngastër me tokë shkëmbore dhe të pazhvilluar, do të bëhet një oaz kulture në kryeqytetin e Omanit, Muscat....

Rrjeti energjetik, 30 milionë USD investime në 2024 – Ndërhyrje në Shëngjin dhe Velipojë: Plani për zonat turistike

Pas gati tre vitesh, frenim të investimeve madhore, për shkak të tërmetit, pandemisë dhe krizës energjetike, OSHEE ka gati planin për zbatimin e projekteve...

Nis rehabilitimi i nënstacionit elektrik të Pogradecit, Balluku: Plan investimesh në të gjitha qytetet turistike!

Në qytetin e Pogradecit ka nisur puna për rehabilitimin e plotë të nënstacionit elektrik. Nënstacioni aktual është ndërtuar në vitin 1968, ndërsa i gjithë...

4 Vendet më mikpritëse në botë janë në Europë!

Janë emëruar destinacionet më mikpritëse në botë për vitin 2024 dhe tre nga pesë të parat janë në Europë. Booking.com përdori më shumë se...

Objektiva ambiciozë për menaxhimin e agroturizmit – Në 100 subjekte turistike të certifikuara përllogariten 14.5 milionë euro në vit

Është hedhur për konsultim publik Strategjia Kombëtare e Zhvillimit të Agroturizmit në Shqipëri, nga ky dokument strategjik janë ndërmarrë në konsideratë disa objektiva. Së pari...

Artikujt e Fundit

- Reklama -