22.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
- Reklama -
spot_img

Financa & Banka

Taksa e pronës, sa do rritet detyrimi për bizneset e qytetarët? – Ekspertët: Për bizneset do të 4-fishohet. Formula sesi do të llogaritet

Taksa e banesës, që do të nis të aplikohet prej 2026, do të rrisë detyrimin për qytetarët dhe për bizneset. Llogaritja e saj do...

Balluku inspekton punimet në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”: Investime për t’ju përgjigjur fluksit në rritje të pasagjerëve

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” po punohet paralelisht në disa fronte, me qëllim rritjen e kapaciteteve të këtij aeroporti. Punimet janë fokusuar në zgjerimin...

Gati strategjia për Menaxhimin e Financave Publike – Nga monitorimi i riskut, te mbikëqyrja e jashtme çfarë parashikojnë 6 shtyllat?

Strategjia për Menaxhimin e Financave Publike është hedhur për Konsultim publik, ku fokus ka përcaktimin e rrugës për rivendosjen e financave publike ku krijon...

Rishtypja e kartëmonedhave, cilat prerje do emetohen? – Prerjet, 200 dhe 500 lekë. BSH: Qëllimi, plotësimi i kërkesave të ekonomisë për para’

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka miratuar rishtypjen e kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 200 lekë dhe 500 lekë. Sipas “Bankës së...

Plan i ri për mbledhjen e “City Tax”, Kumbaro: Ja ndryshimet ligjore e fiskale në turizëm

Realiteti turistik në Shqipëri, falë edhe zhvillimeve globale, e ka tejkaluar shpejt bazën ligjore të sektorit. Ndonëse më 4 prill, do të miratohen ndryshimet...

Banka e Shqipërisë rrit nivelin e rezervës së arit – Metali i verdhë arrin të këmbehet me 2,300 dollarë për onz

Rritet vlera e arit në tunelet e Bankës së Shqipërisë me 30.54 mln euro përgjatë muajit të kaluar në krahasim me të njëjtën periudhë...

Si do të ndryshojnë komunikimet elektronike? – Nga investimet me kapacitete të larta, deri te 5G. Projektligji, për miratim në Kuvend

Këshilli i Ministrave ka dërguar për miratim në Kuvend projektligji “Për komunikimet elektronike në Republikën e Shqipërisë”, nga ku parashikohet të ketë ndikim të...

Ulen rreziqet e kredisë për blerje pasurish të paluajtshme – Raporti i BSH: Viti 2023 u mbyll me tregues të përmirësuar. Parashikimet për 2024-ën

Sektori bankar shqiptar e mbylli vitin 2023 me një rezultat financiar pozitiv, me një nivel të lartë të treguesve të likuiditetit e kapitalizimit të...

Çfarë ndikimi pati kursi i këmbimit gjatë vitit 2023? – Analiza e BSH/ Nga arsyet e mbiçmimit të lekut, deri tek impakti në ekonomi

Përgjatë vitit 2023 monedha vendase u forcua me ritme të shpejta. Sipas të dhënave, forcimi i lekut kulmoi fillimisht në muajin korrik të vtit...

Ujësjellësit, 310 mln lekë subvencione nga buxheti – Shani: 91% e vlerës u përdor për likujdimin e borxheve të energjisë

Ujësjellësit morën 310 mln lekë subvencione nga buxheti i shtetit vitin që shkoi, duke shënuar ulje me 50 mln lekë në raport me një...

Artikujt e Fundit

- Reklama -