16.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
- Reklama -
spot_img

Ekonomi

Nga 1 maji, skema e re e çmimit të energjisë për furrat e bukës – Enti Rregullator merr vendimin. Ja kategoritë e subjekteve që...

Duke nisur nga data 1 maj furrat e bukës, që tregtojnë edhe prodhime pastiçerie, brumrash apo kanë bar kafe do të paguajnë sipas skemës...

A preket ekonomia shqiptare nga konflikti në Lindjen e Mesme? – Analiza/ Alarmi për stabilitetin e çmimeve, “cënohen” hidrokarburet

Vitet e fundit, tensione të përshkallëzuara deri në sulme kanë bërë që rendi politik, por edhe ai ekonomik të jetë i pasigurt. Ndërsa bota...

OSHEE kërkon përmbarues për arkëtimin e detyrimeve – Faturat e energjisë, ekzekutim i detyrueshëm i titujve ekzekutivë

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike po kërkon mbështetje nga përmbaruesit për arkëtimin e detyrimeve. Përmes një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare, OSHEE...

Balluku inspekton punimet në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”: Investime për t’ju përgjigjur fluksit në rritje të pasagjerëve

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” po punohet paralelisht në disa fronte, me qëllim rritjen e kapaciteteve të këtij aeroporti. Punimet janë fokusuar në zgjerimin...

Analiza/ Pse Shqipëria po ndryshon skemën e pensioneve pas 10 vitesh? – Përpunimi i shifrave, çfarë solli skema e miratuar në vitin 2014

Shumë shpejt do të aplikohet një skemë e re për pensionet por edhe për mbrojtjen sociale në tërësi. Duke qenë se reforma e bërë...

Lançohet për konsultim Strategjia e Zhvillimit të Sipërmarrjes Inovative 2024-2030: Mbështetje për Startup-et, me rëndësi për zhvillimin ekonomik të vendit

Ministrja e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Delina Ibrahimaj lançoi për konsultim Strategjinë e Zhvillimit të Sipërmarrjes Inovative për vitet 2024-2030. Ky...

Çfarë do të ndryshojë në skemën e pensioneve? – SCAN zbardh detajet/Nga formula e indeksimit, tek mosha e përfitimit

Shqipëria ka nevojë të domosdoshme për një reformë të re pensionesh e cila duhet të sigurojë qëndrueshmërinë e skemës dhe të ardhura më të...

Rezerva energjetike arrin në 1054 gWh – Situata në Kaskadë, KESH: Kemi plotësuar nevojat e vendit, pa importuar

Rezerva energjetike në Kaskadën e Drinit është rreth 1054 gWh, sipas Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare, që e konsideron këtë një vlerë optimale të operimit për...

Si do të jetë skema e re e pensioneve në Shqipëri? – BB: Reforma do të përqendrohet në 4 shtylla kryesore

Së shpejti do të aplikohet një skemë e re për pensionet por edhe për mbrojtjen sociale në tërësi. Duke qenë se reforma e bërë në...

Sigurimet e papaguara rrezikojnë pensionet – Avokatja Shkëmbi sqaron procedurën që duhet të ndiqet nga qytetarët

Borxhi i akumuluar ndaj sigurimeve shoqërore, nga institucione publike dhe private, ka arritur në nivelin e 22.5 miliardë lekëve, një detyrim ky që ka...

Artikujt e Fundit

- Reklama -