16.5 C
Tirana
E martë, 16 Prill 2024
- Reklama -
spot_img

Auto & Imobiliare

Shqiptarët “dynden” drejt automjeteve luksoze – Vetëm në 2023-shin kanë paguar 4.6 milionë euro taksa

Qytetarët shqiptarë duket se po orientohen më shumë drejt blerjes së automjeteve luksoze, pavarësisht taksave ekstra që duhet të paguajnë.  Të dhënat zyrtare nga...

“Makinat nga Europa”, në fokus të blerësve shqiptarë – Në dy muaj u regjistruan mbi 13,500 automjete. Rritet interesi për elektriket dhe me 0...

Gjatë periudhës Janar-Shkurt 2024 në Shqipëri janë regjistruar gjithsej 13,597 mjete ku 84.3% e tyre janë autovetura. Përkatësisht në muajin e parë të vitit...

Nga 5 shkurti ndryshojnë tarifat për patentat e makinave në Shqipëri. Shpjegimi i Drejtorisë së Shërbimeve të Transportit Rrugor

https://www.youtube.com/watch?v=x4osZRsX5gg Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor konfirmon se do të ketë një rishikim dhe indeksim të tarifave dhe shërbimeve. Rishikimi i kohëzgjatjes...

E ardhmja e makinave në “duart” e Audit? – Rreth 94.1% më shumë makina të regjistruara për herë të parë në T4-2023

Në tremujorin e katërt të vitit 2023, numërohen gjithsej 867,765 mjete rrugore me status “aktiv” dhe “të çregjistruara përkohësisht” që qarkullojnë në territorin e...

Pensionet private, del rregullorja për delegimin e funksioneve – Do mund të kontraktojnë kompani eksperte për auditimin, apo rrezikun e pastrimit të parave

Fondet e pensioneve private do të mund të delegojnë te të tretë funksione shumë të rëndësishme sicc janë promovimi, ekspertiza ligjore, kontabiliteti, informimin e...

Makina luksoze për Policinë e Shtetit – Mjetet e konfiskuara të krimit, jo më në shitje, por për nevoja të forcave të rendit

Makinat luksoze të konfiskuara edhe të sekuestruara do të përdoren nga Policia e Shtetit. Lajmi është dhënë nga Ministri i Brendshëm Taulant Balla, sipas të...

Derralla: Kriza greke tregoi besimin te bankat shqiptare – Zhvillohet konferenca e audituesve të brendshëm, në fokus evidentimi i risqeve

Në konferencën e zhvilluar nga Instituti i Audituesve të Brendshëm, Drejtori i Departamentit të Mbikqyrjes në bankën e Shqipërisë Deniz Derralla e përkufizoi sektorin...

Importi i makinave koreane, rekord historik në Shqipëri – Tejkalojnë Zvicrën, tregu arrin 6 miliardë lekë!

Viti 2023 rezulton të ketë qenë një vit bumi për importin e makinave nga Korea duke përmbysur ndjeshëm tendencën e viteve të fundit. ...

Automotive Fair Albania, seri aktivitetesh e risi – Rikthehet edicioni II i ngjarjes më të shumëpritur të makinave!

Edicioni i II-të i Automotive Fair Albania është rikthyer te Pallati i Kongreseve, sheshi “Nënë Tereza”, sheshi “Italia”, me një sërë aktivitetesh e risish,...

31.5% e mjeteve “ngelin në klasë” – Rritet norma e makinave që nuk kalojnë testin e kontrollit teknik

Sipas raportit të publikuar nga DPSHTRR, raport ky që i referohet periudhës Janar-Shtator 2023 mbi kontrollin teknik të mjeteve, rezulton se i janë nënshtruar...

Artikujt e Fundit

- Reklama -