25.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Kina, një lider global në teknologji? – Investon edhe 47.5 miliardë dollarë të tjerë në industrinë e çipave!

Duhen Lexuar

Kina po dyfishon planin e saj për të dominuar teknologjitë e avancuara të së ardhmes duke krijuar fondin e saj më të madh të investimeve shtetërore gjysmëpërçuese ndonjëherë, sipas informacionit të postuar nga një agjenci e drejtuar nga qeveria. Me vlerë 47.5 miliardë dollarë, fondi po krijohet pasi SHBA ka vendosur ndërkohë kufizime gjithëpërfshirëse në eksportin e çipave amerikanë dhe teknologjisë së çipave në një përpjekje për të frenuar ambiciet e Pekinit.

Me investime nga gjashtë nga bankat më të mëdha shtetërore të vendit, duke përfshirë ICBC dhe China Construction Bank, fondi nënvizon shtytjen e liderit kinez Xi Jinping për të forcuar pozicionin e Kinës si një superfuqi e teknologjisë. Me hartën e tij rrugore Made in China 2025, Pekini ka vendosur një objektiv që Kina të bëhet një lider global në një gamë të gjerë industrish, duke përfshirë inteligjencën artificiale (AI), 5G wireless dhe informatikë kuantike.

Mjeti i fundit i investimit është faza e tretë e Fondit të Investimeve të Industrisë së Integruar të Kinës. “Fondi i madh”, siç dihet, u krijua zyrtarisht në Pekin të premten, sipas Sistemit Kombëtar të Publicitetit të Informacionit të Kredisë së Ndërmarrjeve. Aksionet e prodhuesve kryesorë kinezë të çipave janë rritur pas lajmit. Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), prodhuesi i tretë më i madh në botë i çipave me kontratë, është rritur me 7% që nga e hëna. Hua Hong Semiconductor, shkritorja e dytë më e madhe e çipave në Kinë dhe një furnizues për Huawei, ka fituar 13%.

Faza e parë e fondit u krijua në 2014 me 138.7 miliardë juanë (19.2 miliardë dollarë). Faza e dytë u krijua pesë vjet më vonë, me një kapital të regjistruar prej 204.1 miliardë juanë (28.2 miliardë dollarë). Investimet synojnë të sjellin industrinë e gjysmëpërçuesve të vendit në standardet ndërkombëtare deri në vitin 2030 dhe do të derdhin para kryesisht në prodhimin e çipave, projektimin, pajisjet dhe materialet, tha Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit kur nisi fazën e parë në 2014.

“Fondi i madh” është goditur nga skandalet e korrupsionit vitet e fundit. Në vitin 2022, mbikëqyrësi kundër ryshfetit të vendit nisi një goditje ndaj industrisë së gjysmëpërçuesve, duke hetuar disa nga figurat kryesore të Kinës në kompanitë shtetërore të çipave. Lu Jun, ish-shefi ekzekutiv i Sino IC Capital, i cili menaxhonte “Fondin e Madh”, u hetua dhe u padit me akuza për ryshfet në mars, sipas një deklarate nga prokurori i lartë i vendit.

Këto skandale nuk janë të vetmet pengesa që mund të dëmtojnë rëndë ambiciet e Xi-t për ta bërë Kinën të arrijë vetë-mbështetje teknologjike.  Në tetor 2022, SHBA zbuloi një grup gjithëpërfshirës të kontrolleve të eksportit që ndalon kompanitë kineze të blejnë çipa të avancuar dhe pajisje për prodhimin e çipave pa licencë. Administrata Biden u ka bërë presion gjithashtu aleatëve të saj, përfshirë Holandën dhe Japoninë, që të miratojnë kufizimet e tyre. Pekini goditi vitin e kaluar duke vendosur kontrolle të eksportit në dy lëndë të para strategjike që janë kritike për industrinë globale të prodhimit të çipave.

Fondi i ri i çipeve nuk është vetëm një lëvizje mbrojtëse për t’iu kundërvënë sanksioneve perëndimore, por gjithashtu pjesë e ambicieve të kahershme të Xi për ta bërë Kinën një lider global në teknologji. Vitin e kaluar, Huawei i Kinës tronditi ekspertët e industrisë duke prezantuar një smartphone të ri të mundësuar nga një procesor 7 nanometër i prodhuar nga SMIC.

Në kohën e lansimit të telefonit Huawei, analistët nuk mund të kuptonin se si kompania do të kishte teknologjinë për të bërë një çip të tillë pas përpjekjeve gjithëpërfshirëse të Shteteve të Bashkuara për të kufizuar aksesin e Kinës në teknologjinë e huaj. Në një takim me kryeministrin holandez Mark Rutte në mars, Xi tha se “asnjë forcë nuk mund të ndalojë zhvillimin shkencor dhe teknologjik të Kinës”.

Holanda është shtëpia e ASML, prodhuesi i vetëm në botë i makinerive të litografisë ekstreme ultravjollcë të nevojshme për të bërë gjysmëpërçues të avancuar. Kompania tha në janar se ishte ndaluar nga qeveria holandeze të dërgonte disa nga makinat e saj litografike në Kinë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications