16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Ky vend është lider global në tregtimin e diamanteve. Tani, ai kërkon edhe t’i rritë ato në laborator!

Duhen Lexuar

Diamantet janë materiali më i vështirë në Tokë dhe gjetja e tyre në natyrë është mjaft e vështirë. Për mijëra vjet, njerëzit kanë gërmuar thellë në Tokë në kërkim të diamanteve, duke krijuar disa nga gropat më të mëdha në botë të krijuara nga njeriu në Rusi dhe Afrikën e Jugut që zbresin deri në 625 metra nën tokë. Procesi intensiv ka ndikim si në natyrë ashtu edhe në njerëz, me kushte dhe praktika të rrezikshme pune që dëmtojnë ekosistemet.

Por minierat nuk janë mënyra e vetme për të marrë diamante. Diamanti i parë i rritur në laborator (LGD) u prodhua në vitet 1950, sipas International Gem Society, dhe teknologjia ka vazhduar të zhvillohet, duke u mundësuar laboratorëve të rritin kristale me cilësi të çmuar me çmime të përballueshme deri në 80% më lirë pa qëndrueshmëri dhe shqetësimet etike të minierave.

Dhe rritja artificiale e diamanteve do të thotë që ju mund të sillni prodhimin e diamanteve në vendet më të papritura, duke përfshirë shkretëtirën. Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) janë një lider global në importet dhe eksportet e diamanteve, por nuk ka asnjë minierë diamanti. Kështu, sipërmarrësi Mohamed Sabeg pa një mundësi jo vetëm për të tregtuar diamante, por edhe për t’i rritur ato.

Në vitin 2022, ai bashkëthemeloi 2DOT4 Diamonds me bazë në Dubai, duke u bërë i pari që prodhoi, preu dhe lustroi diamante të rritur në laborator në Emiratet e Bashkuara Arabe. Emri i kompanisë, 2DOT4, vjen nga indeksi i thyerjes së një diamanti, shpejtësia me të cilën drita kalon përmes një diamanti në krahasim me ajrin, që është afërsisht 2.4 herë më i ngadalshëm. Për Sabegun, të kesh një emër që lidhet me një veti fizike të gurit të çmuar është një paraqitje që pjesët e prodhuara në një laborator janë identike me ato në natyrë.

Për të rritur një diamant, ju filloni me një diamant, ose të rritur në laborator ose të minuar, shpjegon Sabeg. Ajo quhet “farë” dhe zakonisht është rreth 0.3 deri në 0.6 milimetra e trashë. (2DOT4 prodhon farat e veta nga diamantet e rritur në shtëpi.) E vendosur brenda një reaktori, fara ekspozohet ndaj gazrave si hidrogjeni, metani, oksigjeni dhe argoni. Ai gjithashtu i nënshtrohet një presioni deri në 180 torr rreth dy të tretat e presionit në majën e malit Everest dhe arrin temperaturat prej 1000 gradë Celsius. Në këtë mënyrë, karboni depozitohet ngadalë në fetën e hollë. Pastaj, është çështje kohe që ajo të rritet në vëllim.

Mesatarisht, 2DOT4 rrit diamantet e tij me një shpejtësi prej rreth 0.01 milimetra në orë. Kjo do të thotë se çdo 24 orë, guri rritet në gjatësi të krahasueshme me trashësinë e dy fletëve të letrës. Pasi diamanti është rritur në të paktën pesë milimetra në lartësi, pjesa quhet “bllok” dhe ka tre rezultate të mundshme. Mund të pritet në më shumë fara, të cilat do të futen përsëri në reaktorë për të rritur më shumë diamante. Ose, në bazë të kërkesës, 2DOT4 do të presë dhe lustrojë gurin e çmuar. Më pas ai mund t’u shitet bizhuterive dhe stilistëve, ose të shndërrohet në një bizhuteri të dizajnuar në shtëpi.

Aktualisht, SHBA, Kina dhe India dominojnë prodhimin LGD, me dy të fundit që përbëjnë mbi dy të tretat e prodhimit global, sipas Paul Zimnisky, një analist dhe konsulent i industrisë së diamanteve me qendër në SHBA. Përveç bizhuterive, diamantet e rritur në laborator përdoren në industri të shumta, veçanërisht kur bëhet fjalë për prodhimin e mjeteve që presin materiale të dendura si betoni, mermeri dhe metalet. Për shembull, Kina ka “një trashëgimi shumë dekadash të prodhimit të diamantit sintetik për aplikim industrial gërryes, kështu që ata kanë njohuritë dhe infrastrukturën për të qenë një prodhues i madh i diamanteve të bëra nga njeriu për bizhuteri gjithashtu”, shpjegon Zimnisky.

India, nga ana tjetër, ka qenë një lider afatgjatë në prerjen dhe lustrimin e diamanteve dhe ka përqafuar teknologjinë LGD për t’u hedhur në prodhim gjithashtu. Vitin e kaluar, vendi iu nënshtrua një reforme tatimore në sektor dhe premtoi fonde shtesë për të zgjeruar më tej industrinë e tij të diamanteve të prodhuara nga njeriu.

Duke pasur parasysh statusin e Emirateve të Bashkuara Arabe si një qendër kryesore tregtare e diamanteve dhe përpjekjet e saj për diversifikimin larg naftës, zgjerimi në industrinë e diamanteve të rritur në laborator mund të jetë një lëvizje e rëndësishme për ekonominë e saj, thotë Ahmed Bin Sulayem, CEO dhe kryetar ekzekutiv i Qendrës Multi Commodities Dubai. (DMCC), një qendër tregtare globale që mbajti Simpoziumin e parë Lab-Grown Diamond.

Megjithatë, hyrja në hapësirën e prodhimit të LGD mund të jetë një sfidë. Sipas Zimnisky, konkurrimi me Indinë dhe Kinën do të jetë i vështirë në shkallë, “nëse nuk keni një avantazh konkurrues, ose keni një biznes të veçantë ose të specializuar”.

Kompani të tjera të Emirateve të Bashkuara Arabe po ndjekin 2DOT4 dhe po krijojnë biznesin e tyre LGD në Dubai, duke përfshirë Eviqe Diamonds, një pjesë e HRA Group, e cila ngriti objektin e saj të prodhimit në Emirat vetëm disa muaj më parë. Ndërkohë, markat vendase si Etika dhe Eayni po i tregtojnë modelet e tyre duke përdorur vetëm gurë të çmuar të rritur në laborator.

Për DMCC, qëllimi është të inkurajojë të gjithë prodhimin të bëhet brenda, si një mënyrë për t’i shtuar vlerën produktit përfundimtar dhe për të forcuar industrinë vendase. Shpresa është që krijimet e 2DOT4 po hedhin themelet për të ardhmen e prodhimit të LGD në një vend që aktualisht importon më shumë diamante se kudo tjetër në botë.

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications