29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

teknologji

Hetimet ndaj Google për konkurrencën e pandershme – Praktika të padrejta dhe informacione jo të plota për përdoruesit

Dorina Kurtaj/ Vazhdojnë hetimet dhe monitorimet për kompanitë kryesore të teknologjisë në Europë. Këtë herë nuk janë institucionet e Bashkimit Europian që i...

Teknologji smart në 11 nënstacione elektrike – Firmoset kontrata me KfW, reduktim i humbjeve në rrjet dhe rritje e sigurisë së furnizimit 

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike do të nisë investimin për modernizimin e 11 nënstacioneve elektrike në Tiranë dhe Durrës. Administratori i OSHEE Group,...

Kina, një lider global në teknologji? – Investon edhe 47.5 miliardë dollarë të tjerë në industrinë e çipave!

Kina po dyfishon planin e saj për të dominuar teknologjitë e avancuara të së ardhmes duke krijuar fondin e saj më të madh të...

Porsche zbulon makinën e parë sportive hibride 911 – Çmimi fillestar: 164,900 dollarë!

Porsche zbuloi versionin e parë hibrid të prodhimit të makinës së saj sportive 911, me një çmim fillestar prej 164,900 dollarë. Hibrid 911 Carrera...

20 herë më e shpejtë se 5G? Japonia zbulon pajisjen e parë 6G në botë!

Teknologjia ka përparuar ndjeshëm ndërsa lidhja e internetit është përmirësuar në mbarë botën. Ai mundëson që pajisjet dhe aplikacionet tona të bëhen më efikase...

Prodhuesi kinez i EV, Xpeng synon të dorëzojë makinën e tij të parë fluturuese në vitin 2026!

Xpeng AeroHT, një degë e Xpeng, synon t’u dorëzojë klientëve makinën e saj fluturuese në vitin 2026, tha të premten bashkë-presidenti i prodhuesit kinez...

Sa kohë i duhet një hakeri për të thyer një fjalëkalim në vitin 2024?

Përditësimi i fjalëkalimit tuaj që të jetë më i gjatë dhe të përmbajë një përzierje shkronjash, numrash dhe simbolesh mund të rrisë kohën që...

Reaktori i parë në botë që mund të prodhojë energji të pakufizuar!

Në zemër të Provence, disa nga mendjet më të ndritura shkencore në planet po krijojnë skenën për atë që quhet eksperimenti më i madh...

A do të kontrollohet policia e së ardhmes nga inteligjenca artificiale? Në këtë shtet tashmë po!

Makinat do të zënë vendin e njerëzve në botën e punës. Kjo profeci, aq e vjetër sa industrializimi, mund të përshpejtohet me futjen e...

Si ky komb po përdor teknologjinë e mbjelljes së reve për të prodhuar shi?!

Rritja e temperaturave globale ka shtuar një tendosje në rajone si Lindja e Mesme, e cila është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj ndikimeve të ndryshimeve...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications